Page 164 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 164

162  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



            Przeciwnik blokuje gracza swoimi zakrętkami, aby nie mógł uzyskać takiego ułożenia. Zwycięzcą będzie osoba, która
            jako pierwsza ułoży trzy zakrętki obok siebie.
             x Wykonanie k. 10 z KA. Dzieci łączą włóczką lub sznurkiem części misia. Ozdabiają sylwetę, przeplatają przez dziurki
            kolorowe kawałki włóczki.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x „Białe koraliki” – przewlekanie kółeczek. Każde dziecko otrzymuje kartkę z bloku technicznego, na której rysuje kółka
            lub inne kształty. Następnie wycina je. N. na środku figury robi dziurkę lub przedziurawia dziurkaczem w dowolnym
            miejscu. Dzieci przewlekają włóczkę przez figury.
             x Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 2, s. 11) – dostrzeganie różnic między zwierzęciem a jego pluszowym odpowiednikiem,
            przeliczanie obiektów.
             x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Budzimy się”. Na komendę N.: Pora wstawać! dzieci przeciągają się i zaczynają
            swobodny bieg po sali, natomiast gdy N. klaśnie dwa razy, kładą się i układają do snu.



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodniczo-plastyczne.
          Temat: Biały pluszak.
          Cele:
            b
            udzenie kreatywności
            doskonalenie sprawności manualnej
            r
            ozwijanie zainteresowań światem zwierząt
            dostrzeganie szczegółów postaci niedźwiedzia.
               Pomoce: ilustracje przedstawiające niedźwiedzie, waciki kosmetyczne, wata, bibuła, klej, nożyczki, biała peleryna,
               kartki bloku technicznego.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa ruchowa „Raz, dwa, trzy – nadchodzi niedźwiedź”. Dzieci przemieszczają się po sali. N. wybiera ochotnika, który
            ukrywa się w wyznaczonym miejscu. Gdy niedźwiedź wyjdzie z ukrycia, dzieci uciekają do domku (miejsce domku
            zostaje wyznaczone przez N). Gdy ktoś zostaje dotknięty przez zwierzę, odchodzi na bok.
          2.  Rozmowa kierowana na temat niedźwiedzi na podstawie ilustracji i doświadczeń dzieci.
          3.  Praca plastyczna „Biały niedźwiedź”. N. dzieli dzieci na cztery grupy. Każdy zespół ma za zadanie stworzyć sylwetkę
            niedźwiedzia z pomocą materiału plastycznego w postaci białych farb, wacików kosmetycznych, skrawków materiału
            i bibuły. Dzieci przyklejają materiały na kartce bloku technicznego.
          4.  Wspólne sprzątanie i omówienie prac.
          5.  Zabawa orientacyjno-porządkowa „Biały miś”. N. wybiera osobę, która staje się białym misiem. Biały miś zakłada
            na siebie białą pelerynę. Gdy dzieci przemieszczają się po sali, miś stara się dotknąć jak najwięcej uczestników zabawy.
            Osoba, którą dotknie miś, zastyga w bezruchu.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa „Piłka między nogami”. Dzieci ustawiają się w rzędzie jedno za drugim w lekkim rozkroku. Kolejno
            podają sobie piłkę między nogami. Ostatnia osoba przechodzi z piłką na początek rzędu.
   159   160   161   162   163   164   165   166   167   168   169