Page 161 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 161
TYDZIEŃ 12 • Dzień Pluszowego Misia • 159
Cele:
kształtowanie uważnego słuchania
r
ozwijanie aparatu głosowego
r
ozwijanie wyobraźni słuchowej
kształtowanie poczucia rytmu
doskonalenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych
u
trwalenie poznanej piosenki.
Pomoce: przytulanki dzieci, instrumenty perkusyjne, CD.
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia głosowe. N. pyta dzieci, czy wiedzą, jakie odgłosy wydają prawdziwe misie, czyli niedźwiedzie. Prosi chętne
dzieci o zaprezentowanie odgłosów. Następnie odtwarza nagranie. N. wyjaśnia, że niedźwiedź to dziki zwierz, jego głos
ma odstraszyć ewentualnego intruza. Pluszaki dzieci zaś są miękkie i miłe, w sam raz do przytulania.
2. Ćwiczenia emisyjne „Misiowa mruczanka”. N. podsumowuje, że gdy chcemy naśladować głos niedźwiedzia, to wydajemy
z siebie groźne: mmmm… Proponuje zaśpiewanie znanej piosenki (wystarczy zwrotka) właśnie w taki misiowy, ale łagod-
niejszy sposób. Prosi, by dzieci wybrały piosenkę, w której występuje miś. Może to być Stary niedźwiedź mocno śpi lub
poznana niedawno piosenka Spacer po dywanie (Ref. Idą parami lalki z misiami…) (CD).
3. Ćwiczenia dykcyjne. N. proponuje wykonanie piosenki Spacer po dywanie ze specjalną dedykacją dla przytulanek dzieci (CD).
Piosenka powinna być zaśpiewana ładnie. N. pyta, czy dzieci wiedzą, co to znaczy ładny śpiew. Podsumowuje wypowiedzi:
x wyraźnie, ze starannym otwieraniem buzi (ust)
x nie za cicho, bez mamrotania
x nie za głośno, czyli bez krzyków i wrzasków.
Piosenkę dzieci mogą wykonać dla swojej przytulanki, która będzie siedziała u właściciela na kolanach.
4. Instrumentacja piosenki Spacer po dywanie (CD). N. proponuje urządzić dla wszystkich misiów-pluszaków prawdziwy
koncert. Przytulanki zostają posadzone w taki sposób, aby tworzyły widownię jak w prawdziwej sali koncertowej. (Mogą
„siedzieć” na skraju dywanu czy pod ścianą sali).
x Próba. N. dzieli dzieci na 3–4 grupy i rozdaje instrumenty: bębenki, marakasy (grzechotki), tamburyna i kołatki.
Na znak N. każda z grup wykonuje na instrumentach rytm zwrotki lub refrenu. Cała grupa pomaga śpiewem a capella
(bez akompaniamentu). Powtórzenie ćwiczenia z piosenką odtworzoną z CD.
Uwaga: N. może zaproponować inny sposób wykonania – w zależności od możliwości grupy. Np. N. wskazuje jako
dyrygent grupę instrumentów, która będzie grała daną frazę piosenki lub tylko każdą mocną część taktu (tzw.
mocne „raz”).
x Występ dla pluszaków.
III Zajęcia w ogrodzie
x Zabawa ruchowa „Mocna lina”. Dzieci stają w dwóch zespołach naprzeciwko siebie i chwytają końce liny. Środek liny
jest zaznaczony czerwoną szarfą. Na znak N. Start! drużyny zaczynają przeciągać linę.
Czwartek temat: Szyjemy misia.
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonanie ćwiczenia w KP2 – doskonalenie sprawności grafomotorycznej.
Zabawa naśladowcza „Szycie skarpety”. Ćwiczenia poranne – Zestaw II. Ćwiczenia oddechowe „Przenosimy misie”.
Układanie puzzli. Zabawa ruchowa „Bieg z woreczkiem”.
obszary z podstawy programowej: I 7, 9; III 5, 7; IV 1, 2, 8, 20
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia techniczne – jak powstają pluszaki? Zabawa ruchowa „Krawiec”. Nawlekanie koralików
na sznurek. Pogadanka „Jak powstają pluszaki?”. Zabawa projektowa „Szyjemy misia” – wybieranie materiałów, rysowanie
sylwety, nadawanie imienia maskotce. Wykonanie ćwiczenia w KP2 – dopasowywanie przyborów do kolejnych etapów
szycia misia. ▶ 2. Zajęcia matematyczne – gdzie jest więcej? Zabawa ruchowa „Numerki”. Zabawy: „Patyczkowe obrazki”,
„Pieczemy ciasteczka”, „Piłki w koszykach” – polegające na układaniu zbiorów i porównywaniu ich liczebności.
obszary z podstawy programowej: I 7; II 3; III 1; IV 15, 20