Page 156 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 156

154  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z zakresu wspomagania rozwoju mowy.
          Temat: Poznajcie misia!
          Cele:
            s
             t
            warzanie okazji do odczuwania radości ze wspólnej pracy w grupie
            zapoznanie się z literą M
            ć
            wiczenie słuchu fonematycznego
            zachęcanie do spożywania owoców.
               Pomoce: pluszaki dzieci, tamburyn, szeroka wstążka, bibuła, klej, farby plakatowe, pędzle, kredki, materiały do
               wyklejania, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa integrująca „Misiowanka-przywitanka”. Dzieci chodzą rytmicznie ze swoimi pluszakami po sali. Na dźwięk
            tamburynu witają się z wszystkimi uczestnikami zabawy poprzez podanie ręki.
          2.  N. recytuje wierszyk. Po wysłuchaniu rymowanki dzieci wymieniają słowa rozpoczynające na m.



                Miś na plaży

             W morzu żyje zwierząt wiele:    Ja na plaży, w górze mewa,      Wiem, co nieco wymyśliłam,
             są meduzy, są makrele .         mknie też myszka koło drzewa .  lecz celowo to zrobiłam .
             Jest też miecznik z długim mieczem,  A na materacu siadł        Byście wymienili mi
             którym dookoła siecze .         biały miś i trochę zbladł .     wszystko to, co jest na „m” .
             Jest i mątwa – to nie ryba,                                                Agnieszka Kolankowska
             bo mięczakiem się nazywa .
             A na brzegu spotkać można
             małże w muszlach oraz morsa .



          3.  N. rozkłada szeroką wstążkę w kształcie litery M i prosi, aby każde dziecko przeszło po niej.
          4.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 6). Dzieci przy stolikach kolorują lub wyklejają różnymi materiałami szablon
            litery M. Następnie palcem wskazującym odwzorowują jej kształt i rysują ją w powietrzu.
          5.  Zabawa naśladowcza „Sałatka owocowa dla mojego misia”. Dzieci siedzą w kręgu. N. opowiada o czynnościach, które prezen-
            tuje uczestnikom zabawy (dzieci powtarzają ruchy N.): Dzisiaj przygotujemy sałatkę owocową składającą się z owoców, których
            nazwy rozpoczynają się na m. Do sałatki będą nam potrzebne ostre noże! Więc czas do pracy! Ostrzymy noże, pocierając jeden nóż
            o drugi – o tak! trzy razy. Teraz czas na owoce! Kroimy melona w drobną kostkę i wsypujemy do dużej miski znajdującej się po na-
            szej prawej stronie. Obieramy mandarynkę ze skóry. Gdy jest już obrana, rozdzielamy ją na cząstki i wrzucamy do miski. Wszyst-
            ko mieszamy dwa razy, raz w lewo i raz w prawo. Na koniec dodajemy maliny i sałatka gotowa! Czas poczęstować nasze pluszaki!
          6.  Praca plastyczna „Mój Miś”. Każde dziecko maluje farbami plakatowymi misia, który towarzyszy mu dziś w przedszkolu.
          7.  Omówienie prac i wykonanie przedszkolnej wystawki misiów.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
          Temat: Rysujemy mapę.
          Cele:
            abycie umiejętności posługiwania się mapą
            n
            ozwijanie wyobraźni i kreatywności
            r
            doskonalenie umiejętności technicznych
            integrowanie grupy poprzez wspólną zabawę.
               Pomoce: różne rodzaje map, 4 misie z szalikami, kartki bloku rysunkowego, kredki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Opowieść naśladowcza „Mała Marysia”. N. opowiada. Dzieci przedstawiają opowieść, odwzorowując ruchy N.
            Mała Marysia razem ze swoim przyjacielem Michałem, który jest jej ulubionym pluszakiem, wyruszyli do lasu, aby zebrać
            maliny. Gdy wychodziła z domu spotkała swojego brata Marka, którego również zaprosiła na wycieczkę. Obiecała, że będzie
   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160   161