Page 147 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 147
TYDZIEŃ 11 • Mój zwierzak • 145
Wtorek temat: Potrzeby zwierząt.
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa pantomimiczna „Zrób tak jak ja”. Wykonanie ćwiczenia w KP2 – rysowanie.
Ćwiczenia poranne – Zestaw I. Zabawa ruchowa z kijkami „Płyń, łódko, płyń”. „Paluszkowa rodzina” – wykonywanie
pacynek na palce. Zabawa równoważna „Podnosimy ciężar”.
obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 7; IV 1, 8, 18
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia społeczne – zwierzak i jego potrzeby. Wyjaśnienie pojęcia zwierzęta domowe. Zabawa
ćwicząca pamięć „Mój zwierzak domowy”. Rozmowa kierowana „Czego potrzebuje zwierzę?”. Odszukiwanie par „Zwierzęta
w naszych domach”. Rozwiązywanie zagadek dotyczących zwierząt domowych. Zabawa ruchowa „Miska z niespodzianką”.
Wykonanie ćwiczenia w KP2 – układanie zagadek. ▶ 2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw I.
obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; II 10; IV 2, 5, 12, 18
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Jedzie pociąg”. Zabawa z piłką „Brązowa małpka”.
obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 18
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa pantomimiczna „Zrób tak jak ja”. Dzieci stoją w kole. Wskazana przez N. osoba wchodzi do środka i pokazuje
wymyślony przez siebie ruch lub minę. Zadaniem dzieci jest odtworzenie dokładnie tego samego.
x Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 4) – rysowanie. Dzieci rysują zwierzę, które hodują w domu. Przedszkolaki, które
nie mają żadnego zwierzęcia, zastanawiają się, jakie chciałyby mieć. Następnie rysują.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa ruchowa z kijkami „Płyń, łódko, płyń”. Dzieci siadają w rozsypce na dywanie, zachowując odpowiednie odległości.
N. rozdaje każdemu kijek. Uczestnicy zabawy łapią go oburącz. Wykonując odpowiednie ruchy rąk, naśladują wioślarza.
x „Paluszkowa rodzina” – wykonywanie pacynek przedstawiających rodzinę (mamę, tatę, brata, siostrę, siebie) na palce
u jednej dłoni. Dzieci wykorzystują przyniesione stare rękawiczki oraz inne materiały (flamastry, koraliki). N. przyszywa
we wskazanym przez dzieci miejscu koraliki (jako oczy). Resztę postaci dzieci rysują flamastrem.
x Zabawa równoważna „Podnosimy ciężar”. Dzieci ustawiają się w różnych miejscach sali. Trzymają kijki za ich końce.
Najpierw unoszą kijki wysoko, po chwili zakładają je na plecy, uginając ręce w łokciach. W takiej pozycji spacerują
po sali.
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
Temat: Zwierzak i jego potrzeby.
Cele:
wrażliwienie na potrzeby zwierząt
u
p
oznanie warunków potrzebnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu zwierząt
r
ozwijanie sprawności ruchowej
ć
wiczenie spostrzegawczości.
Pomoce: butelka z wodą, miska z karmą, dowolna zabawka dla psa, plastikowe pojemniczki, obrazki przedstawiające
zwierzęta, KP2.
Przebieg zajęć:
1. „Zwierzęta domowe” – N. tłumaczy dzieciom, czym różni się zwierzę domowe od innych zwierząt. Mówi: Zwierzę domowe
to takie zwierzę, które trzymamy w domu, mieszkaniu. To zwierzę, które towarzyszy nam w ciągu dnia i jest przez nas trakto-
wane jak domownik.