Page 146 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 146

144  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          3.  Pytania dotyczące tekstu: Jak miała na imię dziewczynka? Jakie zwierzęta spotkała? Czym została nakarmiona krowa?
            Kto towarzyszył dziewczynce i dziadkowi w drodze do domu? Jak nazywa się miejsce, w którym znajduje się dużo zwierząt
            hodowlanych?
          4.  N. pyta: Jakie znacie inne zwierzęta mieszkające na famie? Dzieci wymieniają: kaczka, koza, koń, pies itp. N. pokazuje
            obrazki z tymi zwierzętami i prosi o naśladowanie odgłosów, jakie te zwierzęta wydają.
          5.  Zagadki dotyczące zwierząt.


            Długi ogon, cztery łapki,                        Muczy od samego rana.
            wąsik, uszka, nosek gładki.                      Z jej mleka powstaje śmietana.     (krowa)
            Grzbiet do góry swój wygina,
            kiedy złości się i wspina.     (kot)             Na swym grzbiecie wozi dzieci.
                                                             Długa grzywa w słońcu świeci.
            Różowa skóra, kręcony ogonek,                    W polu pięknie galopuje,
            w chlewiku ma swój domek.     (świnia)           swą prezencją zaskakuje.     (koń)


            W dzień i w nocy stróżuje,
            gospodarstwa pilnuje.     (pies)

          6.   Przy stolikach dzieci oglądają kolejną część kart pracy z pakietu Nowa Trampolina pięciolatka, czyli Karty pracy cz. 2.
            N. zwraca uwagę na rysunek (labirynt) na wewnętrznej stronie okładki.
            Uwaga: N. może wykorzystać tę stronę w dowolny sposób i w dowolnym czasie podczas zajęć z dziećmi.
            Propozycje wykorzystania strony:
              wskazywanie najdłuższej/najkrótszej drogi do dziupli
              zbieranie jak największej liczby szyszek/żołędzi
              rzeliczanie szyszek/żołędzi
               p
               k
              olorowanie.
          7.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 3). Dzieci nazywają zwierzęta. Mówią, gdzie można je spotkać.
          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne z elementami zajęć matematycznych.
          Temat: W zagrodzie.
          Cele:
            u
            trwalenie nazw figur geometrycznych
            r
            ozwijanie zdolności manualnych
            integracja grupy poprzez wspólną pracę.
               Pomoce: wycięte figury geometryczne, brystol w kolorze zielonym, klej, zapałki, papier kolorowy, nożyczki,
               kredki.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. zaprasza dzieci do stolików. Nawiązuje do poprzednich zajęć i pyta dzieci, jakie zwierzęta możemy spotkać na farmie.
            Prosi o wymienienie tych, które lubią najbardziej. Na środku stołu rozkłada duży brystol, mówiąc: Ta kartka posłuży
            nam jako miejsce dla zwierząt, czyli zagroda. Będą mieszkały w niej wszystkie krówki, świnki, kotki i inne zwierzęta stwo-
            rzone przez was z materiałów plastycznych.
          2.  Wspólne ułożenie ogrodzenia. Przyklejanie zapałek płasko dookoła brystolu.
          3.  Rozdanie dzieciom figur geometrycznych, które będą stanowiły bazę wykonanych zwierząt. Dzieci łączą figury i dodają
            różne elementy, posługując się: papierem kolorowym, kredkami, nożyczkami i klejem.
          4.  Opisanie zwierząt. Nadanie im imion. Nazywanie figur geometrycznych.
          5.  Przyklejenie powstałych zwierząt na brystolu.
          6.  Wspólne wymyślenie nazwy dla zagrody i wystawienie pracy przed salą przedszkolną.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa „Hop, hop, do góry!”. Dzieci naśladują króliki. Skaczą od dołu do góry, podpierając się dłońmi o ziemię.
            Po chwili zmieniają układ rąk – podskakują z dłońmi na głowie ułożonymi na kształt króliczych uszu.
             x Zabawa dowolna z piłką.

          N. prosi dzieci, aby na następne zajęcia przyniosły stare (niepotrzebne) rękawiczki.
   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151