Page 141 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 141

TYDZIEŃ 10  •  Ciekawe, dlaczego…  •  139



            Cele:
              zapoznanie z literą Y
              kształtowanie analizy sylabowej wyrazów
              u
              sprawnianie aparatu artykulacyjnego
              r
              ozwijanie zdolności manualnych
              doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej poprzez odszukiwanie liter w tekście.
                 Pomoce: lupa, tekst wiersza (napisany drukowanymi dużymi literami), karta z zapisem dużej drukowanej litery Y,
                 włóczka, kartki papieru, klej, nożyczki, pojemnik z kaszą, papierowe szablony liter, bibuła, kredki, materiały
                 do wyklejania, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. recytuje wiersz.


                  Koty i psoty

              W dużym mieście Olsztynie, gdzie rzeka Łyna płynie,
              u cioci Brygidy Błyskotki mieszkały sobie dwa kotki .
              Jeden – o imieniu Yeti – bardzo lubił jeść spaghetti .
              Drugi kotek to był Yoyo – nigdy nie czuł się nieswojo .

              Cioci sympatyczne koty uwielbiały wszelkie psoty .
              Jeden ciągle zrzucał garnki, łyżki, miotły i suszarki .
              Drugi zaś, na przekór cioci, tylko by przy włóczce psocił .
              Rozwijanie i szarpanie – to dla niego jest zadanie!

              Nasza ciocia oburzona, a te patrzą spod ogona .
              Mówi: – Dość! Niech wasze psoty znikną wnet, bo moje koty
              nie są już takie maleńkie, tycie, tycie, tyciusieńkie .



            2.  Prezentacja dużej drukowanej litery Y.
            3.  Praca z lupą. Dzieci siadają przy stoliku. Wspólnie odszukują liter Y i wraz z N. zaznaczają je w tekście.
            4.  N. melodyjnie śpiewa na głosce y. Prosi dzieci, aby powtórzyły za nim nazwę litery, odpowiednio intonując i zmieniając
              barwę głosu. Wypowiada: Yyy… jak mruczące koty, piszczące myszki, wielkoludy itp.
            5.  Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 64). Kolorowanie lub wyklejanie szablonu litery Y. Wodzenie palcem po literze,
              rysowanie litery w powietrzu.
            6.  Zabawa „Literkowe figury”. Na komendę N. dzieci według swojego pomysłu ustawiają się w sposób przypominający literę, np.:
              Y – stoją prosto z rękami uniesionymi na kształt litery
              O – ręce wyciągają przed brzuch, układają je na kształt litery
              A – szeroko rozstawiają nogi, a ręce łączą nad głową.
              I – stoją prosto z rękami wzdłuż tułowia
              E – czworo dzieci kładzie się na podłodzie: troje prostopadle do kolegi
            7.  Zabawa „Raz, dwa, trzy – sylabizujesz ty”. Dzieci dzielą na sylaby wyrazy zawierające głoskę y, układając np. woreczki.
              Jeden woreczek to jedna sylaba. Przykładowe wyrazy: koty, psoty, okulary, czary, jagody, błyskotki.
            8.  „Włóczkowe kompozycje” – układanie litery Y z włóczki, przyklejanie powstałych liter na kartkach papieru.
            9.  Zabawa matematyczna „Ile liter?”. N. zasypuje papierowe litery kaszą. Dzieci wyjmują je i układają na dywanie. Przeli-
              czają je. Wskazują, których liter jest najwięcej, a których najmniej.
            10.   Wykonanie ćwiczeń w KP1 (ćw. 2 i ćw. 3, s. 65). Dzieci dzielą na sylaby nazwy zdjęć i rysują tyle kółek, ile jest sylab
              w nazwach. Następnie łączą przedstawione fragmenty zdjęcia z pustymi miejscami na zdjęciu.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Kocia muzyka.
            Cele:
              kształtowanie umiejętności uważnego słuchania
              sprawnianie aparatu mowy
              u
              r
              ozwijanie wyobraźni słuchowej
   136   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146