Page 136 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 136

134  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          7.  Praca plastyczna „Orzeł – nasze godło”. Dzieci otrzymują kontury orła. Ich zadaniem jest użycie odpowiednich kolorów
            i pokolorowanie rysunku (biały orzeł, złota korona, czerwone tło). Nazywanie kolorów.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-patriotyczne.
          Temat: Biały i czerwony – nasze barwy narodowe.
          Cele:
            r
            ozwijanie zdolności manualnych
            ć
            wiczenie małej motoryki poprzez tworzenie kulek z bibuły
            p
            oznanie kolorów flagi Polski
            doskonalenie reakcji na dźwięk.
               Pomoce: flaga Polski, białe i czerwone kartoniki, tamburyn, taśma klejąca, patyczki, czerwona bibuła, blok rysunkowy,
               rurki lub drewniane patyki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Prezentacja flagi narodowej. Nazwanie kolorów. Określenie kolejności: biały na górze, czerwony na dole.
          2.  Zabawa „Znajdź drugą połowę”. N. rozdaje uczestnikom zabawy po jednym kartoniku w kolorze czerwonym lub białym.
            Dzieci swobodnie się poruszają, trzymając kartonik w ręku. Na hasło: Flaga dobierają się w pary tak, aby móc utworzyć
            flagę z kartoników.
          3.  Zabawa ruchowa „Na czerwony, na biały”. Dzieci rozrzucają w dowolnych miejscach kartoniki. N. gra na tamburynie,
            delikatnie dzwoniąc. Na uderzenie w tamburyn i hasło: Czerwony dzieci ustawiają się przy czerwonych kartkach.
            Na hasło: Biały siadają przy białych kartonikach.
          4.  Praca plastyczna przy stolikach. Dzieci rwą bibułę na małe części. Następnie tworzą z nich kuleczki i wyklejają
            nimi dolną część białej kartki (złożonej wcześniej na połowę i wyprostowanej). Przyklejenie gotowej flagi do patyka
            za pomocą taśmy klejącej.
          5.  Listopadowa parada – przechodzenie z flagami po sali, prezentacja prac.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa „Rybki w akwarium”. Dzieci łapią się za ręce, tworząc kwadrat-akwarium. Trzymają się mocno, tak aby
            nie przerwać ciągłości. W środku znajdują się 2–3 osoby wykonujące polecenia:
            Rybko, rybko, podskocz szybko!
            Rybko, rybko, usiądź szybko!
            Rybko, rybko, klaśnij szybko!
            Rybko, rybko, zatańcz szybko!
             x Zabawa improwizacyjna „Tańczące liście”. Dzieci wsłuchują się w przyrodę. Tańczą swobodnie, ukazując różne pozy.




          Wtorek    temat:  Jak powstaje cień?



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Ćwiczenie percepcji słuchowej i reakcji na dźwięk. Zabawa rozwijająca spostrze-
          gawczość „Co to za obrazek?”. Ćwiczenia poranne – Zestaw X. Zabawa integrująca „Spotkanie pleców”. Zabawa w parach
          „Jestem taki jak ty”. Ćwiczenie rozwijające małą motorykę „Kuleczki”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 5, 7; IV 1, 5, 7, 12

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia badawcze – cienie na ścianie. Przygotowanie sali. Recytacja wiersza Nocny spacer.
          Omówienie treści wiersza. Wykonanie doświadczenia „Jak powstaje cień?”. Zabawa w cienie. Zabawa pantomimiczna
          „Jesteś moim cieniem”. Wykonanie ćwiczeń w KP1 – dopasowywanie cieni do obiektów.   ▶  2. Zajęcia ruchowe.
          Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw IX.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 8; IV 2, 3, 5, 12, 18, 19

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawy ruchowe: rzutna „Kasztanowe kulki”, z mocowaniem „Przeciąganie skakanki”.
            obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 18
   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140   141