Page 135 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 135

TYDZIEŃ 10  •  Ciekawe, dlaczego…  •  133



              x Zabawa dźwiękonaśladowcza „Jakie to zwierzę?”. N. wypowiada słowa rymowanki:

              Siedzę sobie w dużym kole,
              wkrótce kogoś z was wybiorę.
              Pięć, cztery, trzy.
              Trzy, cztery, pięć.
              Do środka wejdź ty!
              Jeśli masz chęć.
              Wybrane dziecko wchodzi do środka. N. na ucho mówi nazwę zwierzęcia. Dziecko próbuje naśladować odgłos, jaki ono
              wydaje. Osoba, która wie, co to za zwierzę, zgłasza się przez podniesienie ręki, podaje nazwę i wchodzi do środka, zamie-
              niając się miejscami z kolegą.
              x Wykonanie k. 9 z KA. Dzieci wyjmują z karty elementy ozdoby patriotycznej. Naklejają czerwone kółeczka wokół
              białego kółka i wyklejają środek białymi kółeczkami. Na odwrocie umieszczają paski w taki sposób, aby powstała
              biało-czerwona flaga.


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczno-patriotyczne.
            Temat: 11 listopada – hołd dziś Polska składa!
            Cele:
              wprowadzenie nazw symboli narodowych
              zapoznanie z hymnem Polski i odpowiednią postawą
              p
              oznanie wydarzeń historycznych
              auka określania swojej narodowości i nazwy kraju, w którym mieszkamy.
              n
                 Pomoce: mapa Polski, kolorowanki przedstawiające godło, kredki, nagranie hymnu Polski.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. prosi dzieci, aby usiadły w kole. Włącza nagranie hymnu Polski (lub samodzielnie go odśpiewuje). N. wyjaśnia, czym
              jest hymn i w jakich okolicznościach jest on grany i śpiewany.
            2.  Zabawa ruchowa „Do hymnu!”. Dzieci swobodnie biegają po sali. Na hasło: Do hymnu! ustawiają się w szeregu,
              zachowując powagę i przyjmując odpowiednią pozę. N. przypomina, że do odśpiewania należy podejść z ogromnym
              szacunkiem.
            3.  „Dlaczego obchodzimy Święto Niepodległości?”. N. wygłasza krótkie opowiadanie, mające na celu uświadomienie
              dzieciom, skąd w naszym kraju wzięła się tradycja obchodzenia Święta Niepodległości:
              Dawno, dawno temu, kiedy nie było nas jeszcze na świecie, ani naszych rodziców, a nawet babć i dziadków, ani nawet ich
              rodziców… trzy sąsiednie państwa naszego kraju, Polski, chciały zająć naszą ziemię – niestety, udało im się to. I tak oto
              Polska zniknęła z map na jakiś czas. Ale Polacy byli dzielni i postanowili walczyć o to, co bardzo kochają. Zrobili wszystko,
              co mogli. Tak pewnego dnia – 11 listopada 1918 r. (co mogłyby pamiętać babcie waszych babć) – Polska została odzyskana.
              A my co roku tego dnia – 11 listopada – świętujemy nasze zwycięstwo, zwycięstwo Polaków.
            4.  Prezentacja mapy Polski. Kreślenie jej kształtu, rozróżnianie kolorów na mapie.
            5.  Nauka metodą pamięciową fragmentu wiersza Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka.


                  Katechizm polskiego dziecka

              Kto ty jesteś? – Polak mały .
              Jaki znak twój? – Orzeł biały .
              Gdzie ty mieszkasz? – Między swymi .
              W jakim kraju? – W polskiej ziemi . (…)
                                    Władysław Bełza


            6.  Dzieci podają propozycje na dokończenie zdania: Jestem Polakiem, bo... (np.: mieszkam w Polsce; mówię w języku polskim;
              Polska to kraj, w którym się urodziłem).
   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140