Page 126 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 126

124  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          Cele:
            zapoznanie z literą U
            kształtowanie analizy głoskowej wyrazów
            r
            ozpoznawanie kształtów liter
            ć
            wiczenie refleksu poprzez rozwiązywanie zagadek
            ozwijanie myślenia logicznego poprzez przyporządkowanie opisu do obrazka
            r
            doskonalenie zdolności manualnych.
               Pomoce: sylwety do wiersza Ufoludek i zapasy, Trampolinek, obrazki przedstawiające owoce i warzywa z wiersza,
               kamyki, tablica, kreda, litera U, koperty z zagadkami, kredki, materiały do wyklejania (np. bibuła), klej, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Obejrzenie inscenizacji wiersza. Dzieci zajmują miejsca na krzesełkach przed sceną (stolikiem nakrytym obrusem).
            N. wyjaśnia (przypomina) zasady zachowywania się podczas wizyty w teatrze. Następnie recytuje wiersz, manipulując
            przygotowanymi kukiełkami – sylwetami i Trampolinkiem.


                Ufoludek i zapasy


            Cześć, witajcie, drogie dzieci!      (sylweta zielonego ufoludka)
            Długo się tu do was leci .
            Bo ja mieszkam na Uranie .        (sylweta planety)
            To daleko niesłychanie .
            U was, wiem to z doświadczenia,
            wszystko pyszne do jedzenia:
            miodek z ula, zupa z warzyw…      (sylwety: ula, różnych warzyw)
            Nie brakuje wokół jarzyn .

            Jestem tutaj kilka chwilek .
            Przyjął mnie wasz Trampolinek .      (Trampolinek)
            Bo ja też go dobrze znam .
            On był u mnie . – Powiedz sam!      (Trampolinek „potakuje”)
            Dzisiaj pomógł mi spakować
            i na ufo załadować:               (sylweta spodka kosmicznego)
            śliwki, jabłka i morele,          (N. kolejno przyczepia na tablicy odpowiednie obrazki)
            słoik miodu, warzyw wiele –
            dwa brokuły, trzy kapusty
            (mój bagażnik nie jest pusty)
            i buraki, i pietruszki,
            dynię, no i cztery gruszki .

            Takie rzeczy lubię jeść!
            Teraz lecę już! Hej! Cześć!
                     Agnieszka Kolankowska


          2.   Omówienie treści wiersza. N. zadaje pytania, np.: Kto opowiedział nam swoją przygodę? Gdzie mieszka ufoludek? Do kogo
            przyleciał ufoludek? (N. manipuluje Trampolinkiem, weryfikuje odpowiedzi dzieci). Dlaczego odwiedził naszą planetę?
            Co zapakował do swojego pojazdu, zanim odleciał z powrotem?
          3.   Zabawa „Gdzie słyszymy u?”. Dzieci wymieniają słowa z wiersza rozpoczynające się głoską u. (W razie potrzeby N. ponow-
            nie recytuje wiersz). Następnie N. wskazuje na obrazki umieszczone na tablicy i prosi dzieci, aby wymieniły nazwy tych
            warzyw i owoców, w których występuje u w środku słowa (brokuł, kapusta, burak, pietruszka, gruszka).
          4.  Napisanie lub zaprezentowanie przez N. litery U na tablicy. Omówienie kształtu. Dzieci podają propozycje przedmiotów,
            które przypominają im tę literę.
          5.  Zabawa „Ile głosek słowo ma?”. Zadaniem dzieci jest przeliczenie głosek w słowach: ufo, ufoludek, ul. N. rozkłada przed
            wybraną osobą ilustrację przedstawiającą dany przedmiot. Dziecko układa pod nim tyle kamyczków, ile głosek słyszy
            w wypowiadanym słowie. Następnie głośno liczy kamyczki.
          6.  Zagadki. N. wyjmuje kopertę, w której znajduje się kilka zagadek. Prosi ochotnika o wylosowanie jednej z nich. Osoba,
            która wylosowała, wskazuje dziecko, które ma udzielić odpowiedzi.
   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131