Page 176 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 176
174 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Grudzień
r
ozwijanie aktywności myślowej
p
obudzanie wyobraźni i wyzwalanie inicjatywy twórczej.
Pomoce: kartki papieru technicznego, wata, skrawki czerwonego materiału, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa słowna „Jak wygląda Mikołaj?”. Dzieci siedzą w kole i opowiadają, jak wygląda Mikołaj.
2. Wysłuchanie i omówienie wiersza Iwony Rup Mikołaj.
Mikołaj
Biała broda, płaszcz czerwony – Kiedy pierwsza gwiazdka błyśnie,
to Mikołaj święty . to na niebie się pojawi
W saniach po calutkim świecie i u wszystkich grzecznych
rozwozi prezenty . dzieci prezenty zostawi .
Iwona Rup
3. Praca plastyczna „Siwa głowa Mikołaja”. Każde dziecko rysuje na kartkach bloku technicznego głowę Mikołaja. Następnie
wykleja ją, używając waty i czerwonego materiału.
4. Wspólne sprzątanie i prezentacja prac. Zorganizowanie wystawki.
5. Zabawa ruchowa „Czapki na głowę”. Każde dziecko otrzymuje od N. czerwoną czapkę. Dzieci trzymają czapki w rękach.
Na komendę N.: Czapki na głowę! zakładają je i zamieniają się w postać Mikołaja, który chodzi bardzo powoli, trzyma się
za duży brzuch i głaszcze po długiej bodzie.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
Temat: Trzy życzenia.
Cele:
oznanie cyfry 3
p
doskonalenie umiejętności porównywania liczebności zbiorów
w
drażanie do uważnego słuchania tekstu literackiego.
Pomoce: wstążka, kartki rysunkowe, kredki, materiały do wyklejania (np. bibuła), klej, KP2.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa „Kółeczka”. Dzieci poruszają się po sali. Na znak N. dobierają się w trzyosobowe zespoły. Chwytają się
za ręce, tworząc kółko.
2. N. rozkłada na dywanie wstążkę w kształcie cyfry 3. Dzieci przechodzą po wstążce, stawiając stopę przed stopą.
3. Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 12). Dzieci kolorują lub wyklejają szablon cyfry, rysują cyfrę palcem na kartce
i w powietrzu. Wskazują na rysunku te elementy, które występują po trzy (trzy prezenty, trzy bombki na choince, trzy
kokardki, trzy pierniczki, trzy cukierki, trzy wiszące bombki w prawym górnym rogu).
4. Dzieci wysłuchują wiersza Trzy prezenty.
Trzy prezenty
W pewien poranek Mikołaj święty Drugi to książka o księżniczce Basi, To była gitara! Prawdziwa, uwierzcie!
przyniósł dla Ali te trzy prezenty . na pewno pokaże ją kuzynce Kasi . Grać na niej Ala nauczy się wreszcie .
Pierwszy to lalka o złotych włosach, Trzeciego wcale się nie spodziewała, A że niedługo zawitają święta…
ukryta była w lalkowych stosach . nawet o nim w liście nie wspominała . Co najpierw zagra? To będzie kolęda!
5. Rozmowa na temat treści wiersza. N. kieruje pytania: Ile prezentów otrzymała Ala? Którego prezentu się nie spodziewała?
Komu pokaże książkę? Co Ala zagra na gitarze?
6. Praca plastyczna „List do Mikołaja”. Każde dziecko otrzymuje kartkę papieru, na której rysuje trzy rzeczy, które chciałoby
dostać od świętego Mikołaja.
7. Omówienie i wywieszenie prac w sali.