Page 179 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 179

TYDZIEŃ 13  •  Listy do Mikołaja  •  177



            Zadania popołudniowe
              x Zabawa naśladowcza „Mikołajkowa orkiestra”. Dzieci stoją w kręgu i naśladują ruchy i odgłosy wydawane przez N.:
              Drogie dzieci, teraz zamieniamy się w muzyków grających na trąbkach (pokazywanie rękami gry na trąbce i rytmiczna
              artykulacja: Tra-ta-ta) i bębenkach (uderzanie naprzemiennie dłońmi w uda: Bam-bam-bam).
              x Zabawa ruchowa w parach „Śmieszne minki”. Dzieci dobierają się w pary, stając naprzeciwko siebie. Jedna z osób poka-
              zuje mimiką twarzy różne nastroje, zadaniem drugiej osoby jest odtworzenie miny.
              x Wykonanie pajęczynek (KA, k. 33–35) – tworzenie pajęczynek z odpowiednią liczbą owadów. Dzieci przewlekają sznu-
              reczki przez dziurki pajęczynki z liczbą 1, 2 lub 3. Następnie do każdej pajęczynki dobierają odpowiednią liczbę owadów
              (zgodnie z cyfrą na pajęczynce).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Czego jest więcej?
            Cele:
              kształtowanie myślenia matematycznego
              doskonalenie umiejętności porównywania
              r
              ozwijanie twórczej postawy.
                 Pomoce: miseczki, jabłka, papierowe sylwety guzików różnej wielkości, kartki, kredki, kasztany.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa integrująca „Powitanka”. Przywitanie siebie nawzajem poprzez ruchy naprzemienne mające na celu rozwijanie
              obydwu półkul mózgowych (ręka prawa wita lewe części ciała i odwrotnie).
            2.  Zabawa „Czego jest więcej?”. N. prezentuje dzieciom 2 miseczki: w jednej są 2 cząstki jabłka, a w drugiej – całe jabłko. N. pyta
              dzieci: W której miseczce znajduje się więcej owoców? Po uzyskaniu odpowiedzi N. kontynuuje zadanie i wkłada do miseczek
              jabłka (całe lub/i połówki), aby dzieci mogły porównywać zawartość miseczki, używając określeń: mniej – więcej, tyle samo, równo.
            3.  „Guziki” – układanie papierowych sylwet guzików od najmniejszej do największej.
            4.  Praca plastyczna „Duży i mały prezent”. Dzieci rysują na kartce 2 pudełka: jedno większe od drugiego. Ozdabiają
              pudełka według własnych pomysłów.
            5.  „Zrób tak jak ja” – odtwarzanie kompozycji z kasztanów mające na celu usprawnianie pamięci wzrokowej. N. układa
              przed dziećmi kompozycję z czterech kasztanów. Zadaniem dzieci ułożenie kasztanów w taki sam sposób.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Drogi Mikołaju!
            Cele:
              kształtowanie uważnego słuchania
              kształtowanie poczucia rytmu
              ozwijanie sprawności aparatu głosowego
              r
              r
              ozwijanie wyobraźni, pamięci słuchowej i pamięci sensorycznej
              n
              auka nowej piosenki
              p
              owtórzenie i utrwalenie wiadomości związanych ze świętym Mikołajem.
                 Pomoce: koła hula-hoop na każde pięcioro dzieci, tamburyn, drewienka (klawesy), talerz i filcowa pałka, trójkąt,
                 worek z kilkoma znanymi dzieciom zabawkami (raczej drobne np. mały pluszowy miś lub zając, laleczka, samo-
                 chodzik, samolocik, kredka, książeczka o sztywnych okładkach, duży klocek itp.).

            Przebieg zajęć:
            1.  Wprowadzenie. N. pokrótce przypomina opowieści związane ze świętym Mikołajem – według najpopularniejszych
              opowieści Mikołaj porusza się w saniach zaprzężonych w renifery, a prezenty umieszczone w wielkim worze rozwozi
              w czasie jednej nocy wigilijnej. Proponuje zabawę w zaprzęg Mikołaja.
            2.  Ćwiczenie wstępne „Sanki”. N. przypomina, jak się tworzy zaprzęgi. Dzieci dobierają się w pary, dziecko z przodu
              podaje ręce do tyłu, a dziecko stojące za nim je łapie. Zaprzęgi poruszają się w rytm akompaniamentu do piosenki
              Drogi Mikołaju (CD). Na przerwę w muzyce zaprzęgi zatrzymują się (N. pauzuje nagranie). Po kilkukrotnym zatrzymaniu
              muzyki mogą zostać dodane następujące urozmaicenia:
   174   175   176   177   178   179   180   181   182   183   184