Page 182 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 182

180  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa orientacyjno-porządkowa „Uwaga: zły zwierz!”. N. rozkłada szarfy na podłodze. Dzieci przemieszczają się
            swobodnie po sali. Na hasło: Uwaga: zły zwierz! dzieci muszą schronić się w swoich domkach – wchodzą do szarfy.
            Zabawę powtarzamy kilka razy
          2.  Rozwiązywanie zagadki.

            Ma zielony mundur,
            spotkacie go w lesie.
            On wszystkim zwierzętom
            chętnie pomoc niesie.   (leśniczy)

          3.  Powitanie gościa.
          4.  Słuchanie wyjaśnień leśniczego na temat jego pracy w lesie. Dzieci zadają pytania: Które zwierzęta są pod ochroną? Jakie
            zwierzęta zasypiają na zimę? Co jedzą zwierzęta zimą? Jakie ślady zostawiają na śniegu zwierzęta leśne? Jak wygląda strój
            leśniczego? itp. Dzieci z uwagą słuchają odpowiedzi na pytania.
          5.  Zabawa ruchowa ze śpiewem „Stary niedźwiedź”. Leśniczy wybiera ochotnika, który zajmuje miejsce w środku koła
            i udaje śpiącego niedźwiedzia. Pozostali uczestnicy zabawy przemieszają się po kole, śpiewając piosenkę.

            Stary niedźwiedź mocno śpi,
            stary niedźwiedź mocno śpi,
            my się go boimy, na palcach chodzimy,
            jak się zbudzi, to nas zje,
            jak się zbudzi, to nas zje.

            Pierwsza godzina niedźwiedź śpi,
            druga godzina niedźwiedź chrapie,
            trzecia godzina niedźwiedź łapie!
            Po ostatnich słowach niedźwiedź chwyta wybranego uczestnika. Ten zajmuje jego miejsce i zabawa zaczyna się od nowa.
          6.  Zabawa tropiąca „Ślady”. N. dzieli dzieci na cztery grupy. Rozkłada na podłodze wycięte z papieru ślady i fotografie zwierząt.
            Każda grupa ma za zadanie dopasować ślady do zwierząt.
          7.  Pożegnanie gościa.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia kulinarne.
          Temat: Pieczemy pierniczki dla Mikołaja.
          Cele:
            r
            ozwijanie samodzielności i aktywności
            doskonalenie sprawności manualnej podczas przygotowywania deseru
            r
            ozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.
               Pomoce: książka kucharska, składniki zgodne z wybranym przepisem na ciasteczka, foremki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa ruchowa „Ciasteczko”. Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko leży na podłodze – udaje, że jest ciastem. Druga
            osoba delikatnie je ugniata, poklepuje i głaszcze.
          2.  Zabawa słowna „Moje ulubione smakołyki”. Dzieci siedzą w kręgu i opowiadają o swoich ulubionych słodkościach.
          3.  Oglądanie książki kucharskiej i rozmowa na jej temat.
          4.  „Pieczemy pierniczki” – wspólne pieczenie ciasteczek według przepisu z książki przyniesionej przez N.:
               x wymieszanie składników
               x rozwałkowanie ciasta
               x wycinanie form
               x układanie ciastek na blaszce
               x odniesienie blaszki do kuchni w celu upieczenia.
          5.  Zabawa ruchowa ze śpiewem „Mało nas…”. Dzieci wiążą dużo koło. Do środka wchodzi para ochotników. Wszyscy śpiewają:
            Mało nas, mało nas do pieczenia ciastek,
            tylko nam, tylko nam… (tu: imię dziecka) tu potrzeba.
            Wywołana osoba wchodzi do środka i dołącza do małego kółka. Gdy już wszystkie dzieci zostaną zaproszone, zabawa
            kończy się słowami:
            Dużo nas, dużo nas do pieczenia ciastek, więcej nam, więcej nam, nikogo nie trzeba.
   177   178   179   180   181   182   183   184   185   186   187