Page 186 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 186

184  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
          Temat: Bajkowe maski.
          Cele:
            p
            oznanie zawodu aktora
            w
            yrabianie odwagi i śmiałości
            obudzanie do działań artystycznych
            p
            wrażliwianie na sztukę
            u
            r
            ozwijanie zdolności manualnych.
               Pomoce: stroje (przebrania), blok techniczny, papier kolorowy, klej, nożyczki, wstążki, piórka (lub inne materiały
               do ozdabia nia masek), gumki.
          Przebieg zajęć:
          1.  ,,Kim jest aktor?” – pogadanka słowna. N. opowiada dzieciom o zawodzie aktora – na czym polega jego praca i w jaki
            sposób przygotowuje się do roli. Następnie dzieci oglądają stroje przyniesione przez N. Przebierają się i poruszają
            swobodnie do muzyki zaproponowanej przez N.
          2.  Zabawa ruchowa „Rozgrzewka”. Dzieci poruszają się po kole, idąc na palcach w jedną stronę. Następnie w drugą skaczą
            na jednej nodze.
          3.  Zabawy logopedyczne „Dykcja dla przedszkolaków”. N. wyjaśnia: Kochani, prawdziwy aktor zawsze jest w gotowości.
            Przed występem rozgrzewa całe ciało, pamiętając w szczególności o buzi! Dzieci siedzą w kole i naśladują ćwiczenia
            demonstrowane przez N.: cmokanie, kląskanie, parskanie, dmuchanie.
          4.  „Moja ulubiona postać z bajki” – dzieci opowiadają o swoich ulubionych bohaterach bajkowych.
          5.  Praca plastyczno-techniczna „Maska”. Dzieci wykonują maski nawiązujące do swoich ulubionych bohaterów z bajek.
            Wykorzystują papier techniczny. Przykleją na szablonie kolorowy papier, wstążki, piórka i inne zgromadzone materiały.
            N. pomaga dzieciom przymocować do masek gumki.
          6.  Zabawa ruchowa „Rzeźby w maskach”. Dzieci zakładają maski. Następnie swobodnie poruszają się po sali. Na znak
            dźwiękowy stają w bezruchu, jeżeli N. klaśnie dwa razy, kontynuują pląsy.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
          Temat: Stworki.
          Cele:
            doskonalenie umiejętności manualnych
            kształtowanie uważnego słuchania tekstu literackiego
            p
            róby samodzielnego wykonania teatrzyku.
               Pomoce: skarpety, włóczka, guziki, klej, cekiny, igła z nitką, nożyczki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie wiersza Stworki autorstwa Doroty Gellner.


                Stworki


             [  1  ]   Na przyjęcie idą Stworki   [ 3 ]   Jeden połknął filiżankę .   [ 5 ]   Gospodarze gdzieś zniknęli,
                wystrojone w szare worki .      Drugi nosem rozbił szklankę .   pewnie w szafie się zamknęli!
                Patrzcie! Złote mają pięty,     Trzeci w obrus się zawinął,     I zostały same Stworki
                w zębach kwiaty i prezenty .    no i siedzi z głupią miną .     wystrojone w szare worki .

             [ 2 ]   O! Do stołu już się pchają,   [ 4 ]   Już przed nimi stół ucieka,   [ 6 ]   Ale wcale nie płakały!
                strasznie wrzeszczą i kichają .  woli trzymać się z daleka .    „Sto lat” sobie zaśpiewały
                                                Krzesła skrzypią przerażone,    i szczęśliwie aż po pięty
                                                każde pędzi w inną stronę!      zjadły kwiaty i prezenty!
                                                                                           Dorota Gellner
   181   182   183   184   185   186   187   188   189   190   191