Page 189 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 189

TYDZIEŃ 14  •  Zapraszamy na teatrzyk  •  187


            Środa    temat:  Jak wygląda teatr?



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Mój nastrój”. Zabawa słowna „Byczek”. Ćwiczenia poranne – Zestaw IV.
            Zabawa bieżna „Gąski”. Wykonanie ćwiczeń w KP2 – rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej. Zabawa ruchowa rzutna
            „Duża piłka”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 2, 5; IV 12

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne – wizyta w teatrze. Zabawa „Powitanie”. „Zwiedzamy teatr” – poznawanie
            pomieszczeń i przedmiotów znajdujących się w teatrze. „Kto pracuje w teatrze?” – poznawanie nazw zawodów związanych
            z teatrem. „Przedstawienie czas zacząć!” – rozdzielenie funkcji i odgrywanie ról. Zabawa darmowa „Na-na-na!” – odgry-
            wanie scenek.   ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – pantomima to teatr mima. Wprowadzenie – wyjaśnienie pojęcia panto-
            mima. Zabawa „Jaka to mina?”. Zabawa „Pokaż to miną”. Zabawa „Muzyką malowane” – wymyślanie tytułów pasujących
            do nagrania. Ćwiczenie relaksacyjne „Moja wyobraźnia”.
              obszary z podstawy programowej: II 3; III 2, 5; IV 1, 7, 20

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa skoczna ,,Zaspy”. Zabawa z elementem celowania ,,Zimowa tarcza”.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 18



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa „Mój nastrój”. Dzieci siedzą w kręgu i kolejno opowiadają o swoim nastroju, np.: Dzisiaj jestem wesoła. A ja dzisiaj
              jestem trochę smutny.
              x Zabawa słowna „Byczek”. Dzieci siedzą w kręgu i po kolei podają sobie piłkę, zadając pytanie: Byczku, byczku, co niesiesz
              w koszyczku? Osoba, która złapała piłkę odpowiada, wymieniając nazwę warzywa lub owocu.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa bieżna „Gąski”. Dzieci swobodnie się poruszają. Gdy N. klaśnie w dłonie, dzieci ustawiają się w jednym rzędzie
              i maszerują w dowolnym kierunku. Na ponowne klaśnięcie rozpraszają się po sali.
              x Wykonanie ćwiczeń w KP2 (ćw. 1, s. 18–19 i ćw. 2, s. 18). Dzieci porównują obrazki i zaznaczają 6 szczegółów, którymi
              się różnią. Następnie przyglądają się szeregowi dzieci i wyszukują te, których cienie są na obrazku z poprzedniego ćwiczenia.
              x Zabawa ruchowa rzutna „Duża piłka”. Dzieci stoją w rzędzie, przed nimi w odległości 2 m ustawiona jest duża piłka.
              Każde dziecko otrzymuje małą piłkę. Ma nią trafić w dużą piłkę.



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
            Temat: Wizyta w teatrze.
            Cele:
              r
              ozwijanie: kreatywności i myślenia twórczego
              zapoznanie z pojęciami: teatr, scena, kurtyna, aktor, brawa
              r
              ozwijanie umiejętności pracy w zespole.
                 Pomoce: szarfy, wyposażenie poszczególnych miejsc w teatrze, zdjęcia osób pracujących w teatrze.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Powitanie”. N. rozkłada szarfy. Dzieci stoją na dywanie i reagują na komendy N., np.: Do szarfy wchodzą dzieci,
              które na śniadanie jadły płatki z mlekiem / lubią brokuły / mają na sobie coś zielonego.
            2.  „Zwiedzamy teatr”. Przed zajęciami N. przygotowuje w różnych miejscach sali odpowiedni wystrój mający przypominać
              pomieszczenia i przedmioty w teatrze:
                 x garderoba (rozłożone stroje na wieszakach, lusterka na stolikach i przybory do charakteryzacji)
                 x sceny (rozwieszone tło i rekwizyty)
   184   185   186   187   188   189   190   191   192   193   194