Page 192 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 192
190 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Grudzień
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia dydaktyczne.
Temat: Tworzymy cienie.
Cele:
zapoznanie z techniką inscenizacji z wykorzystaniem cienia
r
ozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej
kształtowanie umiejętności podejmowania twórczych działań.
Pomoce: blok rysunkowy, węgiel drzewny, lampka, CD.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa „Powitanka”. Dzieci spacerują swobodnie po sali. Na znak N. podchodzą do siebie, podają sobie ręce i witają się
słowami: Witam cię serdecznie! Gdy N. klaśnie dwa razy, dzieci wracają do spaceru.
2. Dzieci słuchają wierszyka i obserwują cień na ścianie. N. kieruje światło lampki na ścianę, recytuje i wykonuje odpo-
wiednie ruchy.
Lampa i dziwadło
Lampa daje wiązkę światła, To coś robi tam rozboje!
dłoń przykładam – sprawa łatwa . Rusza paszczą, lecz nie słyszę,
A na ścianę coś tam padło! aż ze strachu cała dyszę!
Jak to?! Co to za dziwadło?! I załapałam się za usta .
Co to? – myślę . – Ja się boję! O! A ściana nagle pusta…!
3. Zabawa badawcza „Taniec dłoni”. Dzieci zbliżają ręce do zapalonej lampy i poruszają nimi w rytmie muzyki wybranej
przez N. (np. nagranie Kontrasty – CD).
4. Praca plastyczna „Cień” – rysowanie postaci węglem drzewnym.
5. Omówienie i rozwieszenie prac na przedszkolnej tablicy.
6. Zabawa ruchowa „Nasz cień”. Dzieci maszerują po obwodzie koła, rytmicznie sylabizując rymowankę:
Raz przed nami, raz za nami,
ale zawsze z nami
chodzi wciąż nasz cień,
gdy słoneczny dzień.
Agnieszka Kolankowska
Następnie dzieci odwracają się i powtarzają rytmizację w przeciwnym kierunku.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia teatralne.
Temat: Nasze przedstawienie cieni.
Cele:
zapoznanie ze sztuką teatru cieni
auka animacji lalką cieniową
n
t
worzenie scenek z wykorzystaniem lalek cieniowych.
Pomoce: chusta animacyjna, latarka, kartka, butelka plastikowa, butelka szklana, metalowa puszka, papierowe
sylwety, patyczki, klej, taśma klejąca.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa z chustą animacyjną „Gwiazdeczka z przedszkolaków”. Dzieci leżą na chuście z nogami skierowanymi do
środka i reagują na polecenia N.: Turlamy się w prawo, następnie w lewo. Podnosimy ręce. Łapiemy się za ręce i unosimy je
nad sobą.
2. Zabawa badawcza „Co przepuszcza światło?”. N. prezentuje dzieciom rzeczy wykonane z: papieru, plastiku, szkła, metalu.
Dzieci sprawdzają, które z nich przepuszczają światło – świecą latarką na przedmioty i udzielają odpowiedzi.