Page 196 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 196

194  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Cele:
            n
            auka rozpoznawania śladów
            ć
            wiczenie spostrzegawczości
            ozwijanie logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek
            r
            doskonalenie zdolności manualnych.
               Pomoce: obrazki przedstawiające zwierzęta, zdjęcia przedstawiające ślady zwierząt, duże arkusze papieru, flamastry,
               ziemniaki przekrojone na pół, nożyk (dla N.), biała pasta do zębów, niebieskie kartki.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. pokazuje obrazki ze zwierzętami zamieszkującymi las: lis, borsuk, zając, sarna, jeż, ryś, wilk, niedźwiedź, dzik. Dzieci
            nazywają zwierzęta, opisują ich wygląd, porównują.
          2.  Zabawa naśladowcza „Jakie to zwierzę?”. Wszyscy uczestnicy siadają w kole. Ochotnik podchodzi do N. i losuje jeden
            obrazek. Ruchem, gestem, mimiką i dźwiękiem stara się naśladować zwierzę z obrazka tak, aby pozostała grupa dzieci
            odgadła nazwę zwierzęcia.
          3.  N. przedstawia na zdjęciach pozostawione na śniegu ślady zwierząt, takich jak: lis, dzik, ryś, niedźwiedź i wilk. Zadaniem
            dzieci jest dopasowanie śladów do odpowiedniego zwierzęcia. Porównywanie: Które zwierzę zostawia największe ślady,
            a które najmniejsze?
          4.   Rozwiązywanie zagadek dotyczących zwierząt leśnych.

            Co to za świnka od lochy większa,
            pokryta szczeciną i trochę cięższa?     (dzik)


            Rudy ogon, długa kita.
            A na obiad kurki chwyta.     (lis)

            Psa przypomina swoją budową.
            Jest groźnym ssakiem. Oj, daję słowo!     (wilk)
          5.  „Moje ślady” – obrysowywanie na dużych arkuszach papieru własnych dłoni i stóp; opisywanie ich wielkości.
          6.  Zabawa ruchowa „Lis i kury”. Dzieci-kury pląsają swobodnie po sali. Ochotnik-lis stara się złapać kurę. Osoba złapana
            zamienia rolami z lisem.
          7.  Praca plastyczna „Ślady na śniegu”. N. rozdaje dzieciom niebieskie kartki i ziemniaki przekrojone na pół. N. kolejno
            podchodzi do każdego dziecka i pomaga mu wytworzyć pieczątkę w kształcie śladów. Dzieci smarują pieczątki białą
            pastą do zębów i stemplują na niebieskich kartkach.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodniczo-plastyczne.
          Temat: Które zwierzęta zasypiają na zimę?
          Cele:
            r
            ozpoznawanie zwierząt zasypiających w okresie zimowym
            r
            ozwijanie logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek
            kształtowanie zdolności manualnych.
               Pomoce: ilustracje przedstawiające zwierzęta (borsuk, jeż, niedźwiedź), materiały w kolorach czarnym i białym,
               klej, kartka papieru, nożyczki, guziki, flamastry.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozwiązywanie zagadek (z wykorzystaniem ilustracji).

            Mała kulka pokryta kolcami.                      Dniem i nocą spaceruje.
            Pod liśćmi ukrywa się czasami.     (jeż)         W norze czasem przesiaduje.
                                                             Czarny z białymi paskami na grzbiecie.
            Duży zwierz zamieszkujący górskie lasy.          Spotkasz go wiosną, jesienią i w lecie.     (borsuk)
            Duży i ciężki, tłuszczu ma zapasy.
            W kryjówce, zwanej gawrą, się układa
            i w sen zimowy zapada.     (niedźwiedź)
   191   192   193   194   195   196   197   198   199   200   201