Page 201 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 201

TYDZIEŃ 15  •  Ślady na śniegu  •  199



            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Kreseczki i kółka.
            Cele:
              kształtowanie umiejętności uważnego słuchania
              r
              ozwijanie aparatu mowy
              kształtowanie poczucia rytmu
              doskonalenie umiejętności współpracy w grupie
              auka nowej piosenki
              n
              zaznajomienie z zapisem nutowym.
                 Pomoce: przykład zapisu nutowego (np. piosenki Ślady na śniegu), woreczek foliowy, bębenek, kilka przytulanek
                 jednakowej wielkości i kilkanaście klocków tej samej wielkości, CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa dykcyjna „Zimowy spacer”. N. opowiada krótką historię, a zadaniem dzieci jest wtórować mu przy onomatopejach:
              Jest słoneczny, zimowy dzień. Idziemy na spacer do lasu. Właśnie spadł pierwszy śnieg. Niedużo go, ale tak ładnie skrzypi pod
              nogami: KSZSZSZ, KSZSZSZ. Wiatr lekko porusza gałęziami bezlistnych drzew: SZSZSZSZ, a czasem gwiżdże w kona rach
              i dziuplach: WIUUUUUU. Podejdźmy cicho, na palcach: CIIIIIIIII do drzewa. W przydrożnej dziupli cyka świerszcz, który
              znalazł sobie mieszkanie na zimę: CYK, CYK, CYK. Nagle słychać głośne: KRRRRA, KRRRRA – to przeleciała nad nami wrona.
              Staramy się iść cichutko, lecz nieoczekiwanie słychać: TRZASK! A zaraz potem: TA-TAM, TA-TAM, TA-TAM. To chyba
              tętent kopytek sarny, spłoszonej naszymi nieostrożnymi krokami… Nagle zerwał się mroźny wiatr. BRRRRRRR, jak zimno!
            2.  Zabawa słuchowo-ruchowa „Dróżką i polem”. N. zapowiada, że dzieci będą spacerowały przy dźwiękach muzyki (akom-
              paniament do piosenki Ślady na śniegu – CD), stawiając miarowo kroki. Na przerwę w muzyce (N. pauzuje nagranie)
              usłyszą jeden z dwóch odgłosów. Rytm podskoków zagrany przez N. na bębenku oznaczać będzie wesołe podskakiwanie
              na ścieżce, zaś miarowe szeleszczenie woreczkiem foliowym (imitacja skrzypienia) oznacza ostrożne kroki na śniegu.
              Powrót muzyki oznacza krok spacerowy.
            3.  Wysłuchanie i nauka piosenki Ślady na śniegu (CD).



                  Ślady na śniegu                                             słowa: Urszula Piotrowska
                                                                              muzyka: Magdalena Melnicka-Sypko




















                1 .   Szukamy z tatą śladów na śniegu .        3 .   Różne kreseczki, kółka, kwadraty .
                  Może poszukasz też .                           Pełen tajemnic świat .
                  Tutaj sarenka przemknęła w biegu,              Trzymam się mocno rękawa taty,
                  a tam był dziwny zwierz .                      bo wieje mroźny wiatr .
                  Tutaj sarenka przemknęła w biegu,              Trzymam się mocno rękawa taty,
                  a tam był dziwny zwierz .                      bo wieje mroźny wiatr .
                2 .   Tropy prowadzą we wszystkie strony .
                  Kto mógł zostawić je?
                  Stado wróbelków albo gawrony .
                  Zagadkę poznać chcę .
                  Stado wróbelków albo gawrony .
                  Zagadkę poznać chcę .
   196   197   198   199   200   201   202   203   204   205   206