Page 204 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 204

202  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          7.  Ćwiczenie usprawniające narządy artykulacyjne – zwrócenie uwagi na układ ust podczas wypowiadania sylab. N. ustawia
            przed dzieckiem lusterko i prosi, aby obejrzało w nim, jak wygląda jego buzia podczas wypowiadania różnych sylab, np.:
            pi-pe-pa-po-pu, pa-pe-pu, pu-pi-pe.
          8.  Zabawa matematyczna „Ile liter ukrywa się w sali?”. N. ukrywa w sali, w łatwo dostępnych dla dzieci miejscach, papie-
            rowe szablony liter. Dzieci odszukują je i układają na dywanie. Ze wszystkich liter wybierają tylko P. Osoba wskazana
            przez N. przelicza litery.
          9.  „Włóczkowe litery” – z kawałków włóczki dzieci układają litery P.
          10.  Wykonanie ćwiczeń w KP2 (ćw. 1, s. 24 i ćw. 2, s. 25) – utrwalenie kształtu litery, ćwiczenie małej motoryki poprzez
             kolorowanie lub wyklejanie szablonu litery P, rysowanie litery palcem po kształcie i w powietrzu; wskazywanie i łączenie
             obrazków, których nazwy rozpoczynają się tak samo: na PA, PU i PO.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Włóczkowe pajączki.
          Cele:
            ć
            wiczenie małej motoryki poprzez przewlekanie i wycinanie
            worzenie atmosfery sprzyjającej wspólnej zabawie
            t
            udzenie w dzieciach poczucia sprawczości „zrobiłem to sam”
            b
            r
            ozwijanie zdolności manualnych.
               Pomoce: chusta animacyjna, koła, włóczka, blok techniczny lub tektura, nożyczki, klej, guziki, nitka i igła (dla N.).

          Przebieg zajęć:
          1.  Wprowadzenie do zajęć. Rozwiązywanie zagadki.

            Co to taiego?
            Okrągła kulka z ośmioma nogami,
            w kącie z pajęczyną
            spotkasz go czasami.   (pająk)
          2.  Zabawa ruchowa sprawdzająca szybkość reakcji „Pająki na pajęczynę”. N. rozkłada w sali chustę animacyjną, która ma
            posłużyć jako pajęczyna. Dzieci-pająki biegają swobodnie po sali na paluszkach. Na sygnał: Na pajęczynę! każdy wska-
            kuje jak najszybciej na chustę.
          3.  Praca plastyczno-techniczna „Włóczkowe pajączki”. N. przygotowuje szablony kół – po dwa tej samej wielkości dla każ-
            dego przedszkolaka. W środku jest wycięta dziura (na wzór dwóch obręczy o średnicy ok. 5 cm). Dzieci wycinają koła.
            N. związuje kawałkiem włóczki 2 koła tak, aby się ze sobą połączyły – jedno koło na drugim. Następnie obwija włóczkę
            dookoła obręczy, przechodząc od środka do góry i tak dalej – praca na wzór wykonywania pomponika. N. demonstruje,
            a dzieci powtarzają za nim.
            Wykonanie własnych pomponików. N. doszywa oczy z guzików i mocuje nitkę tak, aby pająk mógł zawisnąć.
          4.  Wspólne zawieszenie wykonanych pajączków w sali przedszkolnej.

          III Zajęcia w ogrodzie


             x Zabawa „Kolorowy śnieg”. N. przygotowuje wcześniej barwniki spożywcze. Miesza je z wodą i przelewa do pojemników
            ze spryskiwaczem. Przekazuje je dzieciom, aby stworzyły na śniegu kolorowe obrazy.
             x Zabawy na sankach.



          Piątek    temat:  Co się stało z wodą?


          Zapis w dzienniku:


          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa rozwijająca logiczne myślenie „Czerwone, zielone, czerwone”. Zabawa
          „Figurowe puzzle” – układanie figur. Wykonanie ćwiczenia w KP2 – doskonalenie sprawności grafomotorycznej. Ćwiczenia
          poranne – Zestaw V. Zabawa ruchowa skoczna „Najdalej”. Zabawa badawcza „Żółty i niebieski daje zielony”. Wykonanie
          ćwiczeń w KP2 – wyjaśnianie, co dzieje się z wodą w różnych temperaturach.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 2, 8, 12, 13, 19
   199   200   201   202   203   204   205   206   207   208   209