Page 209 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 209

TYDZIEŃ 16  •  Świąteczne drzewko  •  207



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa ruchowa „Wędrówka marszem”. N. gra na grzechotce. Kiedy muzyka jest cicha i wolna dzieci maszerują
              powoli, wysoko unosząc kolana. Wraz z przyspieszaniem tempa dzieci spacerują coraz szybciej. N. kilkukrotnie
              zmienia tempo.
              x Zabawa matematyczna „Ile kredek”. Dzieci przeliczają kredki i tworzą z nich dwa zbiory (według kryterium podanego
              przez N. lub określonego przez dzieci). Następnie porównują liczebność zbiorów, używając określeń: więcej, mniej,
              tyle samo.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Krasnale i wielkoludy”. Na hasło: Krasnale dzieci skulone na paluszkach
              przemieszczają się po sali. Gdy N. powie: Wielkoludy, dzieci prostują się i maszerują, mocno tupiąc.
              x Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 2, s. 31) – ćwiczenie grafomotoryczne (rysowanie gwiazdek po śladzie bez odry wania
              ręki), rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej (poprzez upersonifikowanie gwiazdek według polecenia).
              x Zabawa ruchowa równoważna „Ptaszki na gałęzi”. Dzieci biegają swobodnie po sali. Na środku jest rozłożona lina.
              Na hasło: Ptaszki na gałąź ustawiają się na linie.



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczno-matematyczne.
            Temat: Gwiazda Betlejemska.
            Cele:
              trwalenie schematu ciała poprzez rozpoznawanie różnych jego części
              u
              kształtowanie umiejętności rozróżniania stron: prawej i lewej
              p
              obudzanie procesów myślenia poprzez rozwiązywanie zagadki
              doskonalenie umiejętności różnicowania wielkości (małe, mniejsze, najmniejsze)
              w
              yzwalanie aktywności twórczej poprzez tworzenie kompozycji
              wprowadzenie w atmosferę świąt.
                 Pomoce: gwiazdki różnej wielkości, zdjęcie (ilustracja) gwiazdozbioru, jabłuszka, nóż (dla N.).

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie. Dzieci witają się różnymi częściami ciała wskazanymi przez N.: Witamy się prawymi rękami, lewymi rękami,
              prawym uchem, lewym uchem, stopami, prawym kolanem, lewym kolanem. Machamy: prawą ręką, lewą ręką.
            2.  Zabawa integrująca „Gwiazdeczka przyjaźni”. Dzieci siadają w kole i chwytają się za ręce. N. mówi: Gwiazdeczkę przy-
              jaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk. Ściska delikatnie dłoń dziecka siedzącego obok i rozkłada palce dłoni
              (na kształt gwiazdki). Dzieci kolejno robią to samo. Kiedy „gwiazdeczka” dotrze do N., dzieci unoszą wysoko ręce,
              tworząc „gwieździste niebo”.
            3.  Rozwiązywanie zagadki.

              Wędrowali do Betlejem trzej królowie nocą.
              Patrzą, że gwiazdy na niebie pięknie się złocą.
              Jedna – piękna, największa – drogę im wskazała.
              Czy wiecie, jak tak gwiazda się nazywała?     (Gwiazda Betlejemska)
              Dzieci podają swoje propozycje rozwiązania zagadki. N. weryfikuje i podsumowuje wypowiedzi przedszkolaków.
            4.  N. opowiada historię o Gwieździe, która wskazała królom drogę do Dzieciątka.
            5.  Zabawa matematyczna „Małe, mniejsze, najmniejsze”. Dzieci układają 3 gwiazdki w kolejności od największej do naj-
              mniejszej i odwrotnie.
            6.  Zabawa w skojarzenia. Burza mózgów. Porównywanie kształtu gwiazdy. Dzieci siadają w kole. Każda osoba, zaczynając
              od N., mówi, z czym kojarzy jej się gwiazda i gdzie można spotkać symbol, kształt gwiazdy (np.: foremka do ciast, bombka
              w kształcie gwiazdki, gwiazda na niebie).
   204   205   206   207   208   209   210   211   212   213   214