Page 213 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 213

TYDZIEŃ 16  •  Świąteczne drzewko  •  211



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa usprawniająca pracę półkul mózgowych „Koralikowy wąż”. N. układa węża składającego się z 5 elementów.
              Dziecko otrzymuje taką samą liczbę koralików w tej samej kolorystyce. N. układa je od strony lewej do prawej. Dzieci
              kolejno powtarzają wzór.
              x Ćwiczenie kształtujące małą motorykę „Kolorowe zawieszki”. Dzieci nawlekają koraliki, tworząc z nich bransoletki lub korale.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Figury w pudełkach” – kategoryzowanie przedmiotów według kształtu, utrwalenie nazw figur geometrycznych.
              N. przygotowuje 4 pudełka. Przed każdym z nich kładzie wzór figury. Dzieci wkładają do pudełek odpowiednie figury.
              Elementy w jednym pudełku muszą być takie same.
              x Zabawa ruchowa „Pajacyki”. Dzieci stoją w miejscu. Na umówiony sygnał podskakują jak pajacyk.
              x Wykonanie ozdób choinkowych z KA (k. 14). Dzieci zabierają ozdoby do domów.


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczno-plastyczne.
            Temat: Jak przygotować salę na święta?

                 Pomoce: szyszki, złota i srebrna farba, pędzle, nitki, sztuczny śnieg w sprayu, białe kartony ze wzorem śnieżynek,
                 brokat, papier kolorowy, klej, KA.

            Cele:
              zapoznanie z tradycjami świątecznymi
              integracja grupy
              b
              udzenie poczucia estetyki w najbliższym otoczeniu
              świadamianie konieczności poszanowania wytworów innych osób
              u
              sprawnianie małej motoryki poprzez przygotowywanie ozdób choinkowych.
              u
            Przebieg zajęć:
            1.  N. zaprasza dzieci do przygotowania ozdób choinkowych, którymi zostaną ozdobione choinka i sala przedszkolna.
              N. tworzy stanowiska, w których każdy wykonuje inną czynność.
            2.  „Błyszczące szyszki”. Dzieci otrzymują szyszki, malują je złotą i srebrną farbą. Pozostawiają do wyschnięcia na parapecie.
              Po wyschnięciu zaczepiają nitki, aby szyszki były gotowe do zawieszenia w sali.
            3.  „Białe okiennice”. Spryskiwanie okien sztucznym śniegiem, odbijanie wzorów – gwiazdek.
            4.  „Wiszące śnieżynki”. Wycinanie gwiazdek z kartonów i ozdabianie ich brokatem. Dodawanie nitek do zawieszenia.
            5.  „Łańcuch choinkowy”. Wycinanie pasków z kolorowego papieru. Łączenie ich w koła i tworzenie długich łańcuchów.
            6.  Oglądanie wykonanych prac. Omawianie i opisywanie. Każde dziecko opowiada, która czynność podobała mu się naj-
              bardziej. Która ozdoba kolegi jest jego zdaniem najładniejsza.
            7.  Wykonanie ozdoby z KA (k. 13) według instrukcji.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
            Temat: Ubieramy choinkę.
            Cele:
              zapoznanie z wyglądem choinki bożonarodzeniowej
              wspólna zabawa i integracja podczas ubierania drzewka
              worzenie świątecznej atmosfery.
              t
                 Pomoce: odtwarzacz, świąteczna muzyka (również CD), choinka, łańcuch, szyszki, światełka choinkowe, ozdoby,
                 śnieżynki.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. włącza muzykę świąteczną – Wiązankę kolęd tradycyjnych i piosenki Drogi Mikołaju, Ślady na śniegu (CD) oraz inny
              dowolny repertuar wprowadzający dzieci w nastrój świąt.
   208   209   210   211   212   213   214   215   216   217   218