Page 215 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 215
TYDZIEŃ 16 • Świąteczne drzewko • 213
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia społeczno-umuzykalniające.
Temat: Wspólne kolędowanie.
Pomoce: szopka (lub ilustracja ją przedstawiająca), pojedyncze obrazki pasujące do szopki (Święta Rodzina,
zwierzęta, pasterze, trzej królowie), obrus, ozdoby, świece, sztućce, potrawy wigilijne (np. barszcz z uszkami, ryba).
Cele:
b
udzenie poczucia wspólnoty w grupie
p
oznanie i utrwalenie treści kolęd
n
auka kolędy Przybieżeli do Betlejem
p
rzypomnienie zasad zachowania się przy stole
degustowanie tradycyjnych potraw
trwalenie wiadomości zdobytych w ciągu tygodnia.
u
Pomoce: nagrania kolęd, CD.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Dzieci odpowiadają na pytania. N. zapowiada:
Gwiazdka rano wstała i się zastanawiała…
Ułożyła się wygodnie, wreszcie zapytała:
Czy trzej królowie szli do Grecji?
Czy Gwiazda Betlejemska wskazała królom drogę do Dzieciątka?
Czy na święta Bożego Narodzenia przystrajamy dąb?
Czy choinka ma igiełki?
Czy możemy zawiesić na choince szyszki?
2. Nauka fragmentu kolędy Przybieżeli do Betlejem metodą pamięciową. Dzieci stoją w kole, trzymają się za ręce i śpiewają.
3. Zabawa utrwalająca „Kto był w stajence?” – dopasowywanie obrazków, wybieranie postaci i zwierząt do szopki.
4. Przygotowanie stołu do uroczystego posiłku – nakrycie obrusem i rozstawienie ozdób według pomysłu dzieci, rozłożenie
sztućców, zapalenie świec (stworzenie nastroju).
5. Podanie posiłków wigilijnych, np.: barszczu z uszkami, ryby. Wspólne jedzenie obiadu.
6. Wspólne kolędowanie.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
III Zajęcia w ogrodzie
x „Największa kula” – konkurs na ulepienie największej kuli.
x Zabawa ruchowa „Figury lodowe”. Dzieci swobodnie biegają po ogrodzie. Na hasło N.: Figury lodowe! zastygają w bezruchu
w wybranej pozie. N. przechodzi pomiędzy dziećmi, sprawdzając, czy nikt się nie rusza. Wygrywa osoba, która jak najdłużej
pozostanie w bezruchu.