Page 211 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 211

TYDZIEŃ 16  •  Świąteczne drzewko  •  209



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Wzory i wzorki.
            Cele:
              doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 1–10
              kształtowanie umiejętności określania stron: prawej i lewej
              ć
              wiczenie małej motoryki poprzez wycinanie
              a
              ngażowanie strefy wzrokowej, ruchowej i słuchowej poprzez układanie sekwencji i powtarzanie wzorów.
                 Pomoce: kartki z kształtami (gwiazdki, bombki i dzwoneczki), nożyczki, klej, kreda, tablica, karteczki z kropkami
                 (od 1 do 10), KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  Przy stolikach dzieci wycinają kolejno kształty: gwiazdki, bombki i dzwoneczki.
            2.  Układanie sekwencji 2- i 3-elementowych. N. rysuje na tablicy układy:
              dzwonek, bombka, gwiazdka, dzwonek, bombka, gwiazdka
              gwiazdka, dzwonek, gwiazdka, dzwonek
              dzwonek, dzwonek, gwiazdka, dzwonek, dzwonek, gwiazdka.
              Dzieci układają sekwencje według przedstawionych układów.
            3.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 32) – uzupełnianie nalepkami łańcucha zgodnie z zauważoną regularnością
              (choinka, bombka, dzwonek).
            4.  Zabawa ruchowa „Paluszkowe rysunki”. Dzieci siadają w kole. Rysują przed sobą palcem po podłodze podane wzorki,
              np.:

                          ˄
                                     ˄
                    ˄
                               ˄
                                       – –
               ˄ ˄ – – ˄ – – ˄ – – ˄ – – ˄ – –
                      – –
                            – –
                                 – –
                 – –
               ☼ ˄ ☼ ˄ ☼ ˄ ☼ ˄ ☼ ˄
               ☼ ˄ ☼ ˄ ☼ ˄ ☼ ˄ ☼ ˄
                                       ○ ˄
                                  ○ ˄
                ○ ˄
                            ○ ˄
                      ○ ˄
                           –
                                –
                     –
                                      –
               –  – ○ ˄ – ○ ˄ – ○ ˄ – ○ ˄ – ○ ˄
            5.  Zabawa „Kropki w kopercie”. Dzieci losują karteczki, na których są kropki (od 1 do 10). Liczą i podają liczbę kropek.
              Następnie dzieci wykonują zadania:
               1 – podskocz 1 raz
               2 – wymień 2 nazwy kolorów
               3 – pogłaszcz 3 razy osobę znajdującą się najbliżej ciebie
               4 – wystukaj rytm składający się z 4 uderzeń
               5 – wstań i usiądź 5 razy
               6 – pomachaj ręką 6 razy
               7 – przynieś 7 koralików
               8 – zaklaszcz w dłonie 8 razy
               9 – wymień nazwy 9 przedmiotów znajdujących się sali
              10 – poślij 10 buziaków do koleżanek i kolegów.
            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Wkrótce święta!
            Cele:
              kształtowanie poczucia rytmu
              r
              ozwijanie wyobraźni i pamięci słuchowej
              doskonalenie umiejętności rozróżniania dźwięków wysokich i niskich
              p
              owtórzenie i utrwalenie wiadomości o świętym Mikołaju
              oznanie i utrwalenie tradycyjnych kolęd polskich.
              p
                 Pomoce: klawesy lub tamburyn, trójkąt, bębenek, CD.
   206   207   208   209   210   211   212   213   214   215   216