Page 207 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 207
TYDZIEŃ 16 • Świąteczne drzewko • 205
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa taneczna „Krakowiaczek” – nauka podstawowych kroków i figur.
x Zabawa ze śpiewem „Stary niedźwiedź” (zob. TYDZIEŃ 13, Czwartek).
x Ćwiczenia poranne – Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa ruchowa „Tor przeszkód”. Dzieci pokonują ułożony przez N. tor przeszkód w następujący sposób:
przeskakują przez 2 obręcze (przeskakiwanie od jednej do drugiej)
przechodzą po linie noga za nogą
3 rzuty woreczkiem do koszyka
przysiad i powrót na miejsce.
x Zabawa oddechowa „Płynące barwy”. N. rozdaje każdemu z dzieci kartki papieru. Na kartkach rozkłada po kilka kropel
różnych kolorów farb rozmieszanych z wodą. Dzieci przez rurkę wydmuchują powietrze, łącząc kolory i tworząc
kolorowe obrazy.
x Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 30) – ćwiczenie grafomotoryczne, rysowanie, doskonalenie umiejętności
przeliczania i dodawania.
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze z wykorzystaniem tekstu literackiego.
Temat: Drzewko choinkowe.
Cele:
oznanie wyglądu choinki i nazywanie środowiska, w jakim rośnie
p
kształtowanie umiejętności słuchania wierszowanego tekstu literackiego
zwrócenie uwagi na różnice i podobieństwa między iglastymi a liściastymi drzewami
p
oznanie części, z których składa się drzewo.
Pomoce: liście, gałązka drzewa iglastego (choinki), kartka papieru, kredka, papierowe figury geometryczne.
Przebieg zajęć:
1. Wysłuchanie wiersza Marii Konopnickiej Choinka w lesie.
Choinka w lesie
„A kto tę choinkę „A kto tę choinkę „A kto tę choinkę „A kto tę choinkę
zasiał w ciemnym lesie?” ogrzał w ciemnym boru?” poił w ciemnym gaju?” wyhodował z ziarna?”
„Zasiał ci ją ten wiaterek, „Ogrzało ją to słoneczko „Jasne ją poiły rosy „Wychowała ją mateńka,
co nasionka niesie” . z niebieskiego dworu” . i woda z ruczaju” . ziemia nasza czarna!”
Maria Konopnicka
2. Omówienie treści wiersza. N. wyjaśnia znaczenie nieznanych dzieciom słów (np.: bór, ruczaj). Kierowanie pytań
do dzieci: Kto zasiał choinkę w lesie? Kto ogrzał choinkę? Kto poił choinkę? Kto wyhodował choinkę?
3. „Czy choinka ma liście?” – N. prezentuje małą gałąź drzewa iglastego (np. świerku). Zaznacza, że choinka różni się
nieco od drzew poznanych wcześniej. Nie ma typowych liści, lecz igły. Dzieci kolejno oglądają gałązkę. N. pokazuje
dla porównania inne zebrane liście. Dzieci za pomocą zmysłu dotyku sprawdzają, które z nich są kłujące.
4. Zabawa „Trójkątna choinka”. N. rozkłada papierowe figury geometryczne różnej wielkości. Dzieci przyglądają się im
i wybierają te, z których można ułożyć choinkę.
5. „Z czego składa się drzewo?” – wyróżnienie 3 części drzewa: korzeni, pnia, korony. N. siada z dziećmi w kole. Przed sobą
rozkłada kartkę z podkładką. Rysuje choinkę, omawiając przy tym części składowe drzewa.
6. Zabawa ruchowa „Zimowa choinka”. Dzieci ustawiają się w rozsypce, zachowując między sobą odpowiednią odległość.
Zamieniają się w choinkę – stoją nieruchomo z rękami wzdłuż tułowia. Na hasło: Zimowa choinka poruszają rękami
do góry i w dół, imitując uginające się pod śniegiem gałęzie.
7. „Choinka w moim domu” – rozmowy dzieci na temat ubierania choinki w okresie świątecznym.