Page 205 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 205

TYDZIEŃ 15  •  Ślady na śniegu  •  203



            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia badawcze – eksperymenty z wodą. Wysłuchanie wiersza Co się stało z wodą? Roz mowa
            na temat treści wiersza – zapoznanie z  różnymi postaciami wody. Odczytywanie temperatury na termometrach.
            „Zabawy z wodą” – przelewanie wody, obserwowanie kostek lodu. „Ciepło, zimno” – dopasowywanie pogody do pór roku.
            Zabawa ruchowa „4 pory roku”. Zabawa badawcza „Co pływa na wodzie?”. Doświadczenie „Solne kryształy”. Zwrócenie
            uwagi na rolę wody w środowisku.   ▶  2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw X.
              obszary z podstawy programowej: III 8; IV 2, 3, 4, 5, 9, 12, 13, 16, 18, 19

            Zajęcia w ogrodzie: „Śnieg z bliska” – oglądanie śniegu pod lupą.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 18, 19


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa rozwijająca logiczne myślenie „Czerwone, zielone, czerwone”. Układanie kolorowych klocków według sekwencji, np.:
              czerwony – niebieski – czerwony – niebieski
              czerwony – niebieski – zielony – czerwony – niebieski – zielony
              czerwony – czerwony – niebieski – zielony – czerwony – czerwony – niebieski – zielony.
              x Zabawa „Figurowe puzzle” – układanie figur (koła, kwadratu, trójkąta, prostokąta) pociętych na 3 części.
              x Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 3, s. 27). Dzieci rysują pingwina po białej linii.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa ruchowa skoczna „Najdalej”. Dzieci ustawiają się w rzędzie przed linią. Każde wykonuje pojedynczy skok.
              N. zaznacza długości skoków. Wygrywa osoba, która skoczyła najdalej.
              x Zabawa badawcza „Żółty i niebieski daje zielony” – malowanie farbami, łączenie kolorów, uzyskiwanie różnych barw
              z kolorów podstawowych.
              x Wykonanie ćwiczeń w KP2 (ćw. 1, s. 28 i ćw. 2, s. 29) – wyjaśnianie, co dzieje się z wodą w różnych temperaturach.
              Dzieci ustalają kolejność wydarzeń w historyjkach obrazkowych. Następnie opowiadają je i wyjaśniają, co się stało
              ze śniegiem w wyniku ciepłej temperatury i z herbatą wystawioną na mróz.

            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia badawcze.
            Temat: Eksperymenty z wodą.
            Cele:
              p
              oznawanie wody w różnych stanach skupienia
              u
              świadamianie, że woda pod wpływem zmiany temperatury przybiera różne formy
              r
              ozpoznawanie zjawisk pogodowych w odpowiednich porach roku
              wzbudzanie poczucia sprawczości poprzez wykonywanie doświadczeń.
                 Pomoce: termometr, ilustracje przedstawiające różne pory roku i zjawiska pogodowe, woda, lód, słoiki, patyczki,
                 nitki, sól, szklanki z wodą.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wysłuchanie wiersza Co się stało z wodą?


                  Co się stało z wodą?


              Płynie w kranie i w strumyku,
              w morzu jest jej też bez liku .
              Mroźną zimą w lód się zmienia,
              co nie budzi zaskoczenia .
              Wiosną kropelkami rosi,
              kiedy ziemia o deszcz prosi .
              A gdy ciepło, to paruje
              i się chmura pokazuje .
                                Agnieszka Kolankowska
   200   201   202   203   204   205   206   207   208   209   210