Page 203 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 203
TYDZIEŃ 15 • Ślady na śniegu • 201
x Zabawa rozwijająca logiczne myślenie „Co nie pasuje?”. N. układa w szeregu przedmioty, z których jeden nie pasuje
do pozostałych, np.:
ołówek, kredka, flamaster, miś
drewniany klocek, drewniana łyżka, drewniany samochód, plastikowa butelka
Zadaniem dzieci, jest wskazanie niepasujących przedmiotów i wyjaśnienie swoich wyborów.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa ruchowa rzutna „Gram w kolory”. Dzieci ustawiają się w parach. Rzucają do siebie piłkę, wymawiając nazwy
kolorów. Kiedy ktoś wypowie nazwę: Czarny, druga osoba opuszcza ręce, pozwalając piłce upaść.
x Ćwiczenie usprawniające narządy mowy „Jak bańka mydlana”. Dzieci nabierają powietrza, wydymając policzki. Wargi
trzymają mocno zaciśnięte tak, aby nie wydostało się z nich powietrze.
x Wykonanie ćwiczeń w KP2 (ćw. 1 i ćw. 2, s. 26). Dzieci rysują szlaczki po śladzie. Następnie wyszukują i kolorują rysunki,
w których nazwach słychać głoskę p.
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia z zakresu wspomagania rozwoju mowy.
Temat: Pluszowy pajac.
Cele:
kształtowanie umiejętności uważnego wysłuchiwania wiersza
oznanie obrazu graficznego litery P
p
doskonalenie analizy i syntezy głoskowej wyrazów
r
ozwijanie zdolności językowych
u
trwalanie umiejętności przeliczania przedmiotów.
Pomoce: pajac, obrazki przedstawiające zwierzęta, lustro, włóczka, papierowe szablony liter, kredki, materiały
do wyklejania (np. bibuła), klej, KP2.
Przebieg zajęć:
1. Wysłuchanie historyjki. N. opowiada, manipulując pajacem.
Pluszowy pajac
Pewnego popołudnia pani Paulina posadziła pluszowego pajaca na przedszkolnej półce . Przyglądał się ten śmieszny pan
podskokom przeuroczych przedszkolaków .
– Chętnie bym się z nimi pobawił – pomyślał i pomachał prawą ręką .
– Popatrz! – powiedział Patryk do Poli i pokazał palcem na pajaca . – Przenieśmy go na podłogę!
– Pewnie! Zbudujemy dla niego prawdziwy pałac! – odpowiedziała, podrygując .
2. Pytania do wysłuchanej historyjki: Gdzie siedział pajac? O czym myślał? Jak miał na imię chłopiec, który zaproponował
przeniesienie pajaca na podłogę? Komu to zaproponował? Co chciała dziewczynka zbudować dla pajaca?
3. Zabawa „Dokończ wyraz”. Dzieci podają wyrazy rozpoczynające się na:
pa… – parasol, papier, pajac, pajęczyna, pająk, pakunek, pasażer
po… – porządek, pory, port, potok, pościel, porzeczki, podarunek
pe… – pech, perła, pelikan, perkusja, pełny
pu… – punkt, puszka, pusty, purpurowy
py… – pyton, pyszczek, pyłek.
4. Zabawa „Pary”. N. przygotowuje obrazki przedstawiające zwierzęta, których nazwy rozpoczynają się na p (papuga,
pająk, pingwin, paw, panda, pyton, pszczoła, pantera, pies). Każdy obrazek występuje podwójnie. Dzieci nazywają
zwierzęta. Pierwsze obrazki z każdej pary są odwrócone obrazkiem do góry, a drugie – do dołu. Dzieci odszukują pary.
5. „Jak wygląda litera P?” – ukazanie wyglądu litery układem ciała. N. pokazuje swoją propozycję: stoi wyprostowany, wyciąga przed
siebie ręce, prawa ręka prosto i dłoń zakrzywiona do góry, lewa ręka wyżej i dłoń pochylona tak, aby doty kała prawej dłoni (układ
tworzący „brzuszek” litery P). Dzieci pokazują literę w ten sam lub inny sposób, np. na leżąco. Prezentacja litery na obrazku.
6. Wyszukiwanie w sali zabawek, przedmiotów, które zaczynają się na p, np.: parapet, poduszka, pudełko, podłoga, piłka.