Page 208 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 208

206  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Nasza wspólna choinka.
          Cele:
            integracja dzieci poprzez wykonywanie pracy zespołowej
            ć
            wiczenie małej motoryki
            r
            ozwijanie zdolności manualnych.
               Pomoce: sztywny arkusz w kolorze beżowym, zielone kartki papieru, papier kolorowy, nożyczki, klej, brokat,
               wstążka, kredki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie zagadki.

            W hodowli drzewek rośnie.
            Czeka na świąteczny czas.
            Wtedy będzie radośnie.
            Ozdobiona zachwyci nas.     (choinka)

            Dzieci udzielają odpowiedzi. Opowiadają, z kim i jak ubierają choinkę.
          2.  Każde dziecko obrysowuje swoją dłoni na zielonym papierze i wycina powstały kształt.
          3.  Dzieci wspólnie układają i przykleją na kształt choinki papierowe dłonie na dużym arkuszu.
          4.  Wspólne ozdabianie choinki kolorowym łańcuchem (z kół wyciętych z papieru kolorowego), bombkami (z papieru
            kolorowego, brokatu i wstążki). Narysowanie prezentów pod choinką.
          5.  Omówienie pracy i wywieszenie jej przed salą przedszkolną.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Spacer po ogrodzie – wydeptywanie wzorów na śniegu.

          N. prosi dzieci o przyniesienie na następne zajęcia jabłek.




          Wtorek    temat:  Gwiazdy i gwiazdeczki.



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa „Wędrówka marszem”. Zabawa matematyczna „Ile kredek?”.
          Ćwiczenia poranne – Zestaw VI. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Krasnale i wielkoludy”. Wykonanie ćwiczenia
          w  KP2 – ćwiczenie grafomotoryczne, rozwijanie wyobraźni i  inwencji twórczej. Zabawa równoważna „Ptaszki
          na gałęzi”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8; III 2, 5; IV 1, 8, 11, 15

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczno-matematyczne – Gwiazda Betlejemska. Powitanie różnymi częściami ciała.
          Zabawa integrująca „Gwiazdeczka przyjaźni”. Rozwiązywanie zagadki. Wysłuchanie historii o Gwieździe. Zabawa
          matematyczna „Małe, mniejsze, najmniejsze”. Zabawa w skojarzenia. Zabawa „Gwiazdozbiory” – układanie kompozycji
          z gwiazdek. Jabłkowy poczęstunek – oglądanie przekroju owocu.   ▶  2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne –
          Zestaw I.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 8; IV 5, 12

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Raz, dwa, trzy – lodową rzeźbą jesteś ty”. „Śniegowe gwiazdy” – rysowanie gwiazd
          patykiem na śniegu.
            obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 8, 18
   203   204   205   206   207   208   209   210   211   212   213