Page 198 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 198

196  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Cele:
            b
            udzenie wrażliwości na potrzeby zwierząt
            p
            oznanie pożywienia potrzebnego zwierzętom do przeżycia podczas trudnych warunków
            u
            trwalenie wiadomości o zawodzie leśniczego
            u
            wrażliwienie na zachowanie ostrożności podczas kontaktu z dzikimi zwierzętami.
               Pomoce: kosz z warzywami, owocami i sianem, koc, pocięte ilustracje zwierząt, obręcze, obrazki przedstawiające
               pożywienie i zwierzęta leśne.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wprowadzenie w tematykę zajęć „Koszyk pełen smakołyków”. N. prezentuje kosz, w którym znajdują się: marchwie,
            jabłka, siano, ziemniaki, żołędzie. N. pyta: Jak myślicie, dla kogo przygotowałam te smakołyki? Dzieci podają swoje
            propozycje. N. nie komentuje na razie wypowiedzi dzieci, ale zaprasza do wysłuchania wiersza.
          2.  Wysłuchanie i omówienie wiersza Iwony Rup Dokarmiamy zwierzęta.



                Dokarmiamy zwierzęta

             Gdy nastaje zima                Tak! Dla leśnych zwierząt
             i mróz jest na dworze,          paśnik na polanie stoi .
             głodne są zwierzątka .          Zanieśmy im siano –
             Czy ktoś im pomoże?             będą jeść do woli .
                                                                         Iwona Rup


            Dzieci ponownie odpowiadają na pytanie N.: Dla kogo został przygotowany koszyk z warzywami, owocami i sianem?
            N. podsumowuje: Zimą zwierzęta potrzebują naszej pomocy. Wyszukanie pożywienia pod śniegiem nie jest takie proste.
            Dlatego bardzo ważne jest, by pamiętać zimą o zwierzętach i dostarczać im pożywienie.
          3.  Wyjaśnienie pojęcia paśnik. N. nawiązuje do wizyty leśniczego (zob. TYDZIEŃ 13, Czwartek). Przypomina, że paśnik
            to miejsce, w którym leśniczy zostawia pożywienie, aby leśni mieszkańcy nie głodowali w zimie.
          4.  Zabawa rozwijająca zmysł dotyku i węchu „Co jest w środku”. N. przykrywa koszyk kocem. Zasłania wybranemu dziecku
            oczy i prosi o wylosowanie jednej rzeczy. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie, co trzyma w rękach. To samo zadanie
            wykonują kolejno pozostałe osoby.
          5.  „Zimowe układanki” – układanie pociętych na 4 części ilustracji przedstawiających zwierzęta.
          6.  Dopasowywanie zwierzęcia do pokarmu, jaki spożywa: zając – marchew; sarna, jeleń – siano, jabłka; dzik – ziemniaki,
            żołędzie, jabłka.
          7.  „Czy w lesie jest bezpiecznie?” – zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podczas spacerów w lesie. Nie wszystkie
            zwierzęta dziko żyjące są wobec nas dobrze nastawione. Niektóre z nich mogą zaatakować, np. locha (samica dzika),
            gdy znajduje się w towarzystwie młodych.
          8.  Zabawa ruchowa „Zwierzęta do norek”. N. rozkłada na podłodze obręcze. Dzieci swobodnie pląsają po sali. Na hasło:
            Zwierzęta do norek! wskakują jak najszybciej do obręczy.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Po moich śladach”. N. wyznacza trasę, stawiając kroki. Dzieci jedno po drugim przechodzą za nim, stawiając
            stopy w tych samych miejscach.
             x Zabawa „Śniegowa trasa”. Dzieci rysują patykiem śniegowe trasy od jednego punktu do drugiego, np. od piaskownicy
            do zjeżdżalni.
   193   194   195   196   197   198   199   200   201   202   203