Page 188 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 188

186  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Cele:
            doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu literackiego
            o
            dkrywanie w sobie uzdolnień aktorskich
            r
            ozwijanie umiejętności pracy w grupie
            kształtowanie sprawności manualnej.
               Pomoce: papier techniczny, kolorowe kartki, wstążki, kolorowe włóczki, patyczki, klej, nożyczki, kredki,
               flamastry.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa ruchowa „Koniki”. Dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na znak słowny N.: Koniki naśladują konie – galopują
            i kląskają językiem.
          2.  Wysłuchanie opowiadania Agnieszki Frączek Koń by się uśmiał.


                Koń by się uśmiał

            – Ratunku! Potwór!!!
               Cielaczek Franek, owieczka Jadzia i źrebak Grześ jeszcze przed chwilą wesoło brykali po łące, a teraz zmykają w popłochu
            gdzie pieprz rośnie, mucząc, becząc i rżąc przy tym wniebogłosy . Ciekawe, co ich tak wystraszyło?!
               Maluchy uciekały co sił w kopytkach, a że biegły zupełnie na oślep, więc pewnie zaraz by się zgubiły . Na szczęście tata
            Grzesia pasł się w pobliżu i w porę usłyszał wołania wystraszonych szkrabów .
               – Co się stało? Jaki potwór? Gdzie? – wypytywał, sam chyba odrobinę zaniepokojony .
               – Tam, tatusiu, tam! – Grześ wskazał kopytkiem w kierunku kolorowych rabatek .
               – Jest wielki! – mruczał cielaczek .
               – I kłuje! – beczała owieczka .
               – I wszędzie ma ogromne zęby! Nawet na nogach!
               – I aż cztery głowy!
               – I te głowy… one… one są czerwone!!! – wołały jedno przez drugie .
               Cóż było robić? Opowieść dzieci naprawdę brzmiała groźnie . Tata Grzesia nie miał innego wyjścia – musiał stawić
            czoła niebezpieczeństwu .
               Po cichutku, pomalutku, zaczął się skradać w kierunku rabatek… Ostrożnie stawiał kopytko za kopytkiem, żeby
            nie rozdrażnić potwora . . . Nagle, gdy był już całkiem blisko, zaczęło się z nim dziać coś dziwnego… Prychnął… parsknął…
             A wreszcie, chociaż bardzo, bardzo się starał, nie wytrzymał i… aż zarżał ze śmiechu!!!
               – Wszystko się zgadza – wyjaśnił, kiedy wreszcie przestał się śmiać . – Bardzo dobrze opisaliście swojego potwora!
            Zapomnieliście tylko dodać, że ten czerwonogłowy, kłujący potwór pięknie pachnie . Jak każda róża .
                                                                                            Agnieszka Frączek


          3.  Omówienie treści opowiadania. Kierowanie pytań do dzieci: Ile głów miał potwór? Jak zareagował tata Grzesia, kiedy
            zobaczył „potwora”? Dlaczego tata Grzesia wybuchnął śmiechem? Jak wyglądał „potwór”?
          4.  Praca plastyczno-techniczna „Kukiełki zwierzątka”. Każde dziecko wykonuje kukiełkę przedstawiającą wybranego
            bohatera z opowiadania: cielaczka, owieczkę, konika (źrebaka) lub dorosłego konia. Dzieci rysują na połowie kartki
            papieru technicznego sylwetę, składają kartkę na pół i wycinają kształt zwierzątka. Następnie ozdabiają sylwety, wykorzy-
            stując kolorowy papier, wstążki, kawałki kolorowych włóczek, kredki, flamastry. Między gotowe sylwety wkładają
            patyczki i sklejają obie strony kukiełki.
          5.  Wspólne sprzątanie i prezentacja prac.
          6.  Zabawa dramowa z użyciem kukiełek „Przygoda na łące”. Dzieci w małych zespołach odgrywają scenki nawiązujące
            do wysłuchanego opowiadania.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Tygrysy na spacerze”. N. rozkłada na ziemi obręcze. Dzieci przemieszczają się
            między nimi. Gdy N. mówi: Tygrysy do domku!, dzieci wchodzą do obręczy. Gdy powie: Tygrysy idą na spacer!,
            wychodzą z obręczy i spacerują na wyznaczonej przestrzeni.
   183   184   185   186   187   188   189   190   191   192   193