Page 228 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 228

226  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z zakresu wspomagania rozwoju mowy.
          Temat: B jak bal.
          Cele:
            doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu literackiego
            zapoznanie z obrazem graficznym litery B
            r
            ozwijanie sprawności rąk
            r
            ozbudzanie twórczej postawy.
               Pomoce: wstążka, duże arkusze papieru, papier kolorowy, błyszczące wycinanki, flamastry, farby plakatowe,
               nożyczki, pędzle, woda, taśma, kredki, materiały do wyklejania (np. bibuła), klej, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Ćwiczenie oddechowe „Bańki mydlane”. Dzieci stoją w kole i udają, że dmuchają bańki.
          2.  „Jak wygląda litera B?” – ułożenie wstążki w kształcie litery B i przejście po niej stopa za stopą za N.
          3.  Zabawa słowna „Co jest na b?”. Dzieci siedzą w kręgu i kolejno wymieniają słowa, które rozpoczynają się na b (np.: balon,
            baran, brawo, butelka, bułka, byk, brokuły).
          4.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 34) – kolorowanie lub wyklejanie, np. kawałkami bibuły, szablonu litery, rysowanie
            litery palcem na kartce i w powietrzu.
          5.  Wysłuchanie wiersza Doroty Gellner Bal.



                Bal

             [  1  ]   Miał być bal, lecz go nie było,   [ 4 ]   Dwie królewny przybiec miały,   [ 7 ]   No a co z balową salą?
                bo się wszystko pokręciło .     lecz się w sukniach zaplątały .   Czy się w sali światła palą?
                                                A kucharze gdzieś na wieży      Jaka sala? Nie ma sali,
             [ 2 ]   Król miał przybyć i królowa,   chrapią, leżąc wśród talerzy .  bo jej nie wybudowali .
                ale król się rozchorował .                                                       Dorota Gellner
                Rozchorował się na lenia,    [ 5 ]   Dobra wróżka nie przybyła,
                nie wstał nawet do jedzenia .   bo się nagle w złą zmieniła .

             [ 3 ]   Smok nie przyszedł, bo nie zdążył,   [ 6 ]   Konie były zaprzężone,
                więc w rozpaczy się pogrążył .   lecz pobiegły w inną stronę,
                No i zamiast być na balu        a rycerze się pobili
                tonie właśnie w smoczym żalu .  i do zamku nie trafili .



          6.  Omówienie treści utworu. Kierowanie pytań do dzieci: Dlaczego król nie przybył na uroczystość? Co stało się ze smokiem?
            Dlaczego bal się nie odbył? Co się stało z balową salą?
          7.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 2, s. 35) – rozwijanie logicznego myślenia, ćwiczenie słuchu fonematycznego, dosko-
            nalenie sprawności grafomotorycznej.
          8.  „Kreacje na bal” – praca plastyczna z wykorzystaniem różnego rodzaju materiału plastycznego. N. dzieli dzieci na dwie
            grupy. Każda grupa ma za zadanie stworzyć projekt sukni lub fraku na dużych arkuszach papieru.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
          Temat: Sylwestrowy bal.
          Cele:
            rzypomnienie wiadomości o porach roku
            p
            doskonalenie sprawności manualnej
            zachęcanie do wypowiadania się na wybrane tematy.

               Pomoce: atrybuty pór roku (np.: kwiatki, słomkowy kapelusz, kalosze, czapka), kartki bloku technicznego, farby
               plakatowe, pędzle, woda, słoik, kredki, pastele.
   223   224   225   226   227   228   229   230   231   232   233