Page 230 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 230
228 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Styczeń
x Zabawa ruchowa „Złota rybka”. N. wybiera jedną osobę, której zawiązuje oczy. Pozostali uczestnicy ukrywają rybkę (maskotkę
lub sylwetę). Następnie N. odsłania dziecku oczy. Ma ono za zadanie odszukać rybkę. Dzieci podpowiadają, mówiąc:
Ciepło lub Zimno.
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem tekstu literackiego.
Temat: Opowieść o złotej rybce.
Cele:
u
trwalenie znajomości bajek
b
udzenie ciekawości poznawczej
r
ozwijanie logicznego myślenia i sprawności manualnej.
Pomoce: chusta animacyjna, duże arkusze papieru, flamastry, papier kolorowy, błyszczące wycinanki, kolorowe
torebki foliowe, włóczka, klej, taśma, nożyczki, elementy stroju i atrybuty do zabawy dramowej.
Przebieg zajęć:
1. N. przedstawia dzieciom opowieść O rybaku i złotej rybce (na podstawie utworu Aleksandra Puszkina Bajka o rybaku i rybce).
O rybaku i złotej rybce
Pewien rybak złowił złotą rybkę, która powiedziała do niego: Jeżeli mnie wypuścisz, spełnię twoje największe marzenie!
Słysząc ludzki głos rybki, bardzo się przestraszył i szybko wypuścił ją do wody .
Gdy wrócił do domu, o wszystkim opowiedział żonie . Ta zezłościła się ogromnie i kazała mu powrócić, aby odszukać
rybkę i prosić ją o nowe koryto dla świń . Rybak z niechęcią powrócił i opowiedział rybce o życzeniu żony . Później przed
domem rzeczywiście zobaczył piękne, nowe koryto .
Ale żona dalej była niezadowolona . Kazała rybakowi po raz drugi iść do rybki i powiedzieć, że życzy sobie nowy dom .
Rybak poszedł, poprosił, a kiedy wrócił, w miejscu swojej dawnej lepianki ujrzał nowy dom .
Żona tym razem zapragnęła zamieszkać w bardziej okazałym budynku – w pięknym dworze . I to życzenie również się
spełniło . Szczęście żony trwało tylko kilka dni, ponieważ zapragnęła mieć zamek, w którym będzie rządziła jako królowa .
I tak się stało, zamieszkali w zamku .
Kiedy pewnego dnia żona rybaka znudziła się byciem królową i postanowiła, że będzie cesarzową, ponownie wysłała
męża do złotej rybki . Rybka jednak nie spełniła życzenia żony . Mało tego, zniknął pałac, a nawet nowe koryto, a rybak
wróci do swojej starej lepianki, w którym zastał swoją żonę w dawnych ubraniach .
Poczciwy mężczyzna odczuł ulgę . Mógł powrócić do swojego życia, w którym czuł się szczęśliwym człowiekiem
łowiącym zwyczajne ryby .
2. Omówienie opowieści. N. zadaje pytania, np.: Kogo niezwykłego spotkał rybak? Czego pragnęła żona rybaka, gdy dowie-
działa się o spotkaniu z tajemniczą rybką? Jak zakończyła się opowieść „O rybaku i złotej rybce”?
3. Zabawa z chustą animacyjną „Morskie fale”. Dzieci poruszają chustą w górę i w dół, imitując ruch morskich fal.
4. Praca plastyczna „Rybak i złota rybka”. N. dzieli dzieci na kilka zespołów. Każda grupa otrzymuje arkusz papieru,
na którym ma przedstawić ulubioną scenę z opowieści z uwzględnieniem nastroju rybaka. Do wykonania zadania będą
potrzebne następujące materiały: kolorowe, błyszczące wycinanki, włóczka, flamastry, kolorowe torebki foliowe.
5. Zabawa dramowa „Przedstawienie”. N. dzieli dzieci na trzy grupy. Każda ma za zadanie zaprezentować wybraną
scenkę z bajki. Pomocne przy rozdzielaniu ról będą elementy stroju i atrybuty: złota rybka – błyszczący materiał;
rybak – wędka lub siatka; żona rybaka – chusta; morze – folia malarska.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
III Zajęcia w ogrodzie
x Rysowanie patykiem na śniegu.
x Zabawy na sankach.