Page 232 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 232

230  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          2.  Rysowanie zgodnie z opowieścią. Dzieci rysują smoka, o którym opowiada N:
            W dalekiej krainie żył smok, który miał cztery głowy. Każda była innej wielkości i koloru. Jedną głowę miał czerwoną
            jak pomidor, drugą – żółtą jak cytryna, trzecią – malinową jak malina. A czwarta głowa była cała czarna, bo tylko nią
            ział ogniem.
          3.  „Wstążkowa czwórka” – N. rozkłada wstążkę na dywanie w kształcie cyfry 4. Prosi, aby każde dziecko przeszło po niej
            stopa za stopą.
          4.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 40) – kolorowanie lub wyklejanie szablonu cyfry, np. kawałkami bibuły. Rysowanie
            cyfry palcem na kartce i w powietrzu. Wskazywanie elementów, które występują po cztery.
          5.  Układanie z kasztanów kształtu cyfry 4.
          6.  Wykonanie pajęczynek (KA, k. 33–35) – tworzenie pajęczynek z odpowiednią liczbą owadów. Dzieci przewlekają
            sznureczki przez dziurki pajęczynki z liczbą 4. Następnie dobierają odpowiednią liczbę owadów.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Turniej rycerski.
          Cele:
            ozwijanie aparatu mowy i umiejętności poprawnego artykułowania dźwięku
            r
            kształtowanie poczucia rytmu
            kształtowanie reakcji na sygnał dźwiękowy
            zapoznanie ze zwyczajem turniejów rycerskich
            oswajanie z występem solo przed kolegami z grupy
            u
            trwalenie poznanych wierszy, tańców i piosenek.
               Pomoce: kołatka, ilustracje przedstawiające dwór średniowieczny z damami i rycerzami (sala biesiad, turniejowe
               szranki), CD (nagranie zabawy Idą rycerze, akompaniamenty do piosenek, które dzieci potrafią zaśpiewać;
               ew. muzyka taneczna typu walc (np. akompaniament do piosenki Walczyk z bałwanem).

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa wstępna „Rycerze”. N. na przemian gra na kołatce rytm galopu lub odtwarza nagranie zabawy muzycznej
            Idą rycerze (CD), a dzieci galopują – jak rycerze na swoich rumakach – po całej sali lub dumnie maszerują po obwodzie
            kola. Gdy zapadnie cisza – dzieci nieruchomieją.
          2.  Wprowadzenie. Dzieci siadają w kole. N. opowiada o turniejach rycerskich. Wyjaśnia, że dawno temu, w czasach
            królów, księżniczek i rycerzy zamiast zawodów sportowych odbywały się turnieje rycerskie. Rycerze zmagali się w nich
            w dyscy plinach „rycerskich”, takich jak: walka na miecze, strzelanie z łuku do tarczy, posługiwanie się kopią, walka wręcz.
            Ale oprócz umiejętności związanych z walką – co było życiem i powołaniem każdego rycerza w tamtych czasach – cenione
            ogromnie były też jego umiejętności „towarzyskie”, które przydawały się nie na polu bitwy, ale i na dworze króla lub księcia,
            w czasie biesiad i ucztowania. Były to takie umiejętności, jak:
               x umiejętność bawienia gości opowiadaniem wierszowanych historii (najczęściej o legendarnych królach, rycerzach,
               o uwalnianiu księżniczek itp.)
               x umiejętność śpiewania ballad (również o legendarnych postaciach oraz o miłości do pięknej damy)
               x znajomość tańców dworskich.
            Również i w tych „konkurencjach” odbywały się turnieje, a ten, kto pokonał w „artystycznych” szrankach rywali, mógł
            liczyć na sławę, nagrodę w złocie, a nawet… rękę pięknej panny.
            Po tym wprowadzeniu N. proponuje współczesną zabawę w rycerski turniej „artystyczny”, czyli zabawę Idą rycerze.
          3.  Nauka słów i melodii zabawy muzycznej autorstwa Joanny Tylek-Bernat – Idą rycerze (CD).


                Idą rycerze

               1 .   Idą rycerze pod złotą wieżę .             2 .   Idą rycerze pod złotą wieżę .
                 Kogo królewna dzisiaj wybierze?                 Kogo królewicz dzisiaj wybierze?
                 Kto będzie tańczył i ładnie śpiewał             Kto będzie tańczył i ładnie śpiewał
                 – niech się nagrody spodziewa .                 – niech się nagrody spodziewa .
             Ref .:   Wybierz mnie! Wybierz mnie!   x 2      Ref .:   Wybierz mnie! Wybierz mnie!   x 2
                 Ja dla ciebie walczyć chcę!                     Ja dla ciebie walczyć chcę!
   227   228   229   230   231   232   233   234   235   236   237