Page 236 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 236

234  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



             x Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 44) – rozwijanie logicznego myślenia, utrwalanie znajomości bajek, usprawnianie
            pracy ręki poprzez kolorowanie.
             x Zabawa logopedyczna usprawniająca narząd artykulacyjny „Cmokanie”. Dzieci siedzą w kręgu i wysyłają do siebie
            buziaki – układają wargi w „dzióbek” i energiczne odrywają je od siebie.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Budujemy mur” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
          Temat: Naszyjnik z makaronu.
          Cele:
            ozwijanie sprawności manualnej poprzez nawlekanie makaronu
            r
            kształtowanie twórczej postawy
            w
            yrabianie postawy wiary we własne możliwości.
               Pomoce: makaron, włóczka, sznurek, brokaty, farby plakatowe.

          Przebieg zajęć:
          1.  Opowieść ruchowa „Królewski poranek”. Dzieci mają za zadanie oddać ruchem treść opowieści przedstawianej przez N.:

               W dalekiej krainie żyła sobie piękna księżniczka, która w wolnym czasie uwielbiała bawić się w królewskim ogrodzie. W ogrodzie
            z radością biegała po zielonej trawie. Pewnego dnia zaprosiła gości. Zatańczyła z nimi w kole. Wszyscy stali i trzymali się za ręce.
            Wykonywali cztery kroki do przodu i do tyłu, następnie były obroty w parach. Po wspólnych tańcach wszyscy bardzo zgłodnieli,
            więc poszli coś zjeść.

          2.  Zabawa pantomimiczna „Moja ulubiona bajka”. N. dzieli dzieci na cztery grupy. Dzieci w każdej z grup wspólnie
            ustalają jeden tytuł i prezentują scenę z tej bajki, wykorzystując tylko ruch i mimikę twarzy.
          3.  Praca plastyczno-techniczna „Królewska biżuteria” – wykonanie biżuterii z makaronu. Dzieci nawlekają makaron
            na sznurek, następnie malują naszyjniki i bransolety w ulubionym kolorze i zdobią brokatami.
          4.  Wspólne sprzątanie i rozwieszenie prac w sali.
          5.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 2, s. 43) – rozwijanie logicznego myślenia, utrwalenie znajomości bajek.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawy dowolne na śniegu.
             x Zabawa tropiąca „Królewskie berło”. N. chowa w ogrodzie (np. pod śniegiem) przedmiot mogący służyć za berło. Zadaniem
            dzieci jest jego odnalezienie.





          TYDZIEŃ 18    Zabawa karnawałowa




          Poniedziałek    temat:  Maski karnawałowe.



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Gdzie są kasztany?”. „Leniwa ósemka” –
          wspomaganie pracy półkul mózgowych zgodnie z kinezjologią edukacyjną Dennisona. Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII.
   231   232   233   234   235   236   237   238   239   240   241