Page 241 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 241

TYDZIEŃ 18  •  Zabawa karnawałowa  •  239



              x Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 50) – doskonalenie sprawności grafomotorycznej i umiejętności liczenia.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Do środka i na zewnątrz”. Dzieci wskakują do środka koła (uformowanego z liny). Następnie
              wyskakują z niego do tyłu, uważając, aby nie upaść.


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
            Temat: Balonowe zabawy.
            Cele:
              p
              obudzanie ciekawości dzieci poprzez zabawy badawcze
              zauważanie różnic między przedmiotami
              wiczenie narządów mowy
              ć
              ć
              wiczenie dużych partii mięśniowych
              r
              ozwijanie umiejętności współpracy z partnerem
              czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
                 Pomoce: balony w różnych kolorach, pompka do balonów, flamastry, samoprzylepny papier kolorowy, wstążki.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozwiązywanie zagadki jako wprowadzenie w tematykę zajęć.


               Najpierw mały, okrąglutki,
               później duży, ogromniutki.
               A jak jest już nadmuchamy,
               no to super frajdę mamy.     (balon)

            2.  N. przypomina o zbliżającym się balu karnawałowym. Zwraca uwagę na to, że zwykle na przyjęciach, w którym biorą
               udział dzieci, są balony.
            3.  Prezentacja balonów przed napompowaniem. Dzieci nazywają kolory. Grupują balony w tym samym kolorze.
            4.  Ćwiczenie oddechowe „Nadmuchane”. Dzieci wybierają po jednym balonie. Dmuchają balony, ćwicząc aparat mowy.
               Dzieci, które nie potrafią jeszcze nadmuchać, proszą N. o pomoc. Omówienie balonów – rozmowy na temat kolorów,
               kształtów i wielkości.
            5.  Zabawa w parach „Balonowy taniec”. Dzieci przytrzymują balon na wysokości klatki piersiowej i próbują tańczyć przy
               dowolnej skocznej muzyce. Nie dotykają balonu rękami i uważają, aby nie spadł.
            6.  Zabawa ruchowa ćwicząca duże partie mięśniowe „Podaj do mnie”. Dzieci odbijają balony – starają się, aby żaden ba-
               lon nie dotknął podłogi.
            7.  Zabawy badawcze „Co ukryło się w balonie?”. Na podstawie obserwacji nadmuchiwania i samodzielnych prób dzieci
               odkrywają, że balon jest wypełniony powietrzem. Sprawdzają też, z jaką siłą ucieka z niego powietrze – dzieci dmuchają
               balony i puszczają je niezawiązane, obserwują loty balonów.
            8.  Zabawa plastyczna „Balonowe ozdoby”. Dzieci flamastrami rysują na balonach buźki i doklejają części z papieru samo-
               przylepnego. Przewiązują wstążkami.
            9.  Zawieszenie przygotowanych balonów w sali.
            10.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 2, s. 49) – rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i sprawności grafomotorycznej.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Gramy na balonach.
            Cele:
              kształtowanie umiejętności uważnego słuchania
              r
              ozwijanie poczucia rytmu
              kształtowanie poczucia metrum
              r
              ozwijanie wyobraźni rytmicznej i dźwiękowej oraz wyobraźni ruchowej
              trwalenie poznanych piosenek i melodii.
              u
                 Pomoce: drewienka (klawesy), nadmuchane (umiarkowanie mocno) balony, „bębenek” zrobiony z gumy
                 (pękniętego balo nika) naciągniętej na okrągłe pudełko (po lodach, twarożku itp.), nienadmuchany balonik,
                 ewentual nie fragment nagrania występu Grupy MoCarta Popis (granie melodii na nadmuchanym balonie), CD.
   236   237   238   239   240   241   242   243   244   245   246