Page 239 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 239

TYDZIEŃ 18  •  Zabawa karnawałowa  •  237


            Cele:
              p
              oznanie obrazu graficznego litery L
              ć
              wiczenia artykulacji związane z literą
              o
              rientowanie się w zasadach zdrowego żywienia
              u
              wrażliwienie na niespożywanie dużej ilości słodyczy
              r
              ozwijanie słuchu fonematycznego.
                 Pomoce: fragment wiersza napisany dużymi literami, kredki, szablony poznanych liter i litery L, materiały do wy-
                 klejania (np. bibuła), KP2.
            Przebieg zajęć:
            1.  Wysłuchanie wiersza Słodycze Lilki.


                  Słodycze Lilki

              Lizaki, lody i landrynki              Czy wiecie, dlaczego tak się stało?
              – ulubione słodycze Lilki .           Bo ciągle było jej mało i mało .
              Miła ta dziewczynka mała,             Musisz pamiętać, koleżanko, kolego,
              tylko na nie ochotę miała .           że zjadać trzeba coś zdrowego .
              Gdy szła do sklepu, by kupić lody,    Od słodyczy, moi mili,
              jadła lizaka dla swej wygody .        nie będziecie mieli siły!
              Lecz w końcu wieczorem, dnia pewnego,
              rozbolał ją brzuszek od tego wszystkiego .


            2.  Odszukiwanie liter L na kartce z zapisanym fragmentem wiersza. Zakreślenie kołem podanej litery.
            3.  Omówienie treści wiersza. Kierowanie pytań do dzieci: Co Lilka lubiła jeść najbardziej? Co kupowała w sklepie? Dlaczego
               nie należy jeść dużo słodyczy?
            4.  Krótka pogadanka na temat zdrowego odżywiania.
            5.  „Literka L” – pokazywanie litery ruchem ciała, np. jedna ręka wysoko pionowo do góry, druga – skierowana w bok
               w prawą stronę.
            6.  Ćwiczenie artykulacyjne „Li, le, la, lo, lu”. N. mówi:
               Li – le – dzieci powtarzają, kładąc akcent na le (wypowiadają sylabę jak najdłużej na jednym wydechu)
               Li – le – la – dzieci powtarzją, wydłużając pierwszą sylabę
               Li – le – la – lo – dzieci powtarzają, akcentując sylabę la
               Li – le – la – lo – lu – dzieci powtarzają całość, przeciągając jak najdłużej ostatnią sylabę.
            7.  Wypowiadanie wyrazów na l (np.: lody, lizak, lama, lampa). N. zwraca uwagę na położenie języka podczas wymawiania głoski.
            8.  Dokańczanie wyrazów rozpoczynających się na:
               li – lizak, list, lipiec, lis
               le – leżak, lekarstwo, lepić
               la – lalka, lampa, latarnia
               lo – lody, lodówka, loki
               lu – lukier, lupa, luneta.
            9.  Zabawa słowna w kole. Każde dziecko wymyśla i wypowiada słowo na l.
            10.  Zabawa „Znam te litery”. N. rozsypuje na podłodze szablony poznanych liter. Dzieci wskazują literę, o której mówi N.
               lub którą rozpoczyna się podany wyraz.
            11.  Wykonanie ćwiczeń w KP2 (ćw. 1, s. 46 i ćw. 2, s. 47) – kolorowanie lub wyklejanie szablonu litery, rysowanie litery palcem
               na kartce i w powietrzu; rozwijanie sprawności grafomotorycznej, doskonalenie słuchu fonematycznego.
            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne – spotkanie z gościem (cukiernikiem lub osobą zajmującą się produkcją lodów).
            Temat: Ciepłe i zimne lody.

                 Pomoce: owoce (truskawki i cytryna), miski, mikser, łyżka, zamrażarka, wafelkowe kubeczki, bita śmietana, mleko,
                 cukier, roztopiona czekolada, dyplomy.
            Cele:
              u
              społecznianie poprzez poznawanie osób wykonujących różne zawody
              integracja podczas wspólnego przygotowywania posiłku
              zdobywanie zdolności kulinarnych.
   234   235   236   237   238   239   240   241   242   243   244