Page 234 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 234

232  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          II Zajęcia główne:

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Księżniczki i rycerze.
          Cele:
            kształtowanie sprawności manualnej
            doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat
            r
            ozwijanie twórczego myślenia.
               Pomoce: albumy przedstawiające dawne ubiory dworskie, chusta animacyjna, włóczka, kolorowe kartki bloku
               rysunkowego, skrawki materiałów, folia aluminiowa, flamastry, klej, taśma, nożyczki, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa z chustą animacyjną „Królewskie rytmy”. Dzieci stoją, trzymając mocno naciągniętą chustę animacyjną. N.
            odtwarza różne nagrania muzyczne (poznane piosenki, zabawy muzyczne, utwory klasyczne z CD). Dzieci oddają
            charakter utworów poprzez animację chustą.
          2.  Rozmowy na temat ubiorów dworskich, oglądanie albumów.
          3.  Praca plastyczna „Rękawiczki i rękawice”. Dzieci obrysowują dwie dłonie i przyozdabiają powstałe szablony według
            własnego pomysłu. Wykonują rękawiczki księżniczki lub rękawice zbroi rycerskiej, wykorzystując przygotowane
            przybory: błyszczące skrawki materiału, koraliki, brokaty, kolorowe kartki, folia aluminiowa, flamastry.
          4.  Wspólne sprzątanie i wywieszenie prac na przedszkolnej gazetce.
          5.  Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej „Góra albo dół – taniec królewski”. Dzieci trzymają chustę za uchwyty
            i przemieszczają się w coraz szybszym tempie. W końcu przechodzą do biegu po obwodzie koła, podnosząc i opuszczając chustę.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczno-ruchowe.
          Temat: Rycerze dawniej i dziś.
          Cele:
            ozbudzanie zainteresowania tematyką rycerską
            r
            kształtowanie postaw rycerskich
            r
            ozwijanie zdolności manualnych
            kształtowanie twórczej postawy.

               Pomoce: ilustracja przedstawiająca rycerza, kartony, folia aluminiowa, papier kolorowy, kwadratowe kawałki
               materiału, farby, pędzle, kubki z wodą, flamastry, klej, taśma, nożyczki, dwa pachołki, dwa worki, piłeczki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa orientacyjno-porządkowa „Rycerz nas uratuje”. N. dzieli dzieci na: rycerzy, damy dworu i smoka. Dzieci
            przemieszczają się swobodnie po sali, gdy N. mówi: Smok atakuje!, rycerze łapią za ręce damy dworu – wtedy obie
            grupy są bezpieczne. Jeżeli smok złapie damę albo rycerza, osoby te odchodzą na bok.
          2.  Wysłuchanie przekazu N. Dzieci siadają w kole. N. wywiesza ilustrację tematyczną (np.: samego rycerza w zbroi, rycerza
            na koniu lub rycerza w walce).

            Rycerze dawniej i dziś

            Z pewnością nieraz słyszeliście o rycerzach. Być może oglądaliście niejedną bajkę, w której występował rycerz. Takie bajki
            opowiadają o dawnych czasach, kiedy to na świecie żyli królowie, książęta, królewny, księżniczki i właśnie… rycerze.
               A czy wiecie, że rycerzem wcale nie było tak łatwo zostać? Najpierw chłopcy musieli nauczyć się wielu rzeczy. Zanim usiedli
            na konia czy dostali miecz do ręki, musieli opiekować się końmi – pielęgnowali je, dawali mu jeść. Czyścili też broń. Służyli star-
            szym i doświadczonym panom. Pomagali się im ubrać i wykonywali inne codzienne polecenia. Później uczyli się jeździć konno,
            władać mieczem, włócznią czy strzelać z łuku.
               Ale to nie wszystko: rycerz musiał też znać zasady zachowania się przy stole, podczas balu na zamku, umieć służyć damie,
            tak by mogła się czuć przy nim miło i bezpiecznie. A nawet musiał umieć ciekawie opowiadać, śpiewać oraz tańczyć!
               Jeśli osoba taka wykazała się wielką odwagą, np. na polu bitwy, dzielnie obroniła króla czy ocaliła księżniczkę, stawała
            w obronie słabszych, była pasowana na rycerza.
               Dziś nie ma już rycerzy w zbrojach, ale mówimy, że ktoś zachował się po rycersku. Czyli jak? (Dzieci podają swoje pomysły .
            N . weryfikuje odpowiedzi i kontynuuje) .
   229   230   231   232   233   234   235   236   237   238   239