Page 237 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 237

TYDZIEŃ 18  •  Zabawa karnawałowa  •  235



            Zabawa równoważna „Przejść przez rzekę”. Wykonanie ćwiczenia w KP2 – ozdabianie szablonu maski; rysowanie po śladzie.
            Zabawa ruchowa „Zbieramy kamyczki”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 7, 9; II 3; III 2, 5

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia plastyczno-techniczne – maski karnawałowe. Powitanie „Witam wszystkich, którzy...”.
            Przygotowanie pomocy dydaktycznych. Rozmowy tematyczne na temat karnawału. Prezentacja i omówienie maski przygoto-
            wanej przez N. Zabawa „Co mówi moja maska?”. Praca plastyczno-techniczna „Maski karnawałowe” – wykonanie masek według
            pomysłów dzieci. Opisywanie wybranych postaci. Parada maskowa. Odgadywanie, kto ukrył się pod maską.   ▶  2. Zajęcia
            ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw V.
              obszary z podstawy programowej: I 1, 5, 6, 8; III 2; IV 2, 20, 11

            Zajęcia w ogrodzie: „Śniegowe niespodzianki” – odszukiwanie ukrytych kamyczków. Zabawy dowolne na sankach.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 4, 5; III 5; IV 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Gdzie są kasztany?” – podskakiwanie ze skłonem w odpowiednich momentach.
              Na hasło: Kasztan dzieci pochylają się (wykonują skłon), podnoszą kasztan i wrzucają go do koszyczka.
              x „Leniwa ósemka” – zapis na kartce papieru, wspomaganie pracy półkul mózgowych zgodnie z kinezjologią edukacyjną
              Dennisona.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa równoważna „Przejść przez rzekę”. N. rozkłada na środku sali linę-kładkę. Zadaniem dzieci jest przejść po niej
              tak, aby nie wypaść – nie wpaść do rzeki.
              x Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 45) – ozdabianie szablonu maski, rysowanie po śladzie.
              x Zabawa ruchowa „Zbieramy kamyczki”. Dzieci biegają swobodnie po sali. Na hasło: Zbieramy kamyczki odnajdują
              kamyczki, zbierają je jak najszybciej, przynoszą do N. i przeliczają. Wskazują na osobę, która zebrała najwięcej.

            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
            Temat: Maski karnawałowe.
            Cele:
              r
              ozpoznawanie i nazywanie emocji
              t
              worzenie atmosfery sprzyjającej wspólnej zabawie
              r
              ozwijanie zdolności manualnych.
                 Pomoce: maska wykonana przez N., szablony masek do wycięcia, brokat, bibuła, kredki, klej, nożyczki, papier
                 kolorowy, kasza jaglana, bibuła, wstążki.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie „Witam wszystkich, którzy...”. N. mówi, np.: Witam dzieci, które są dzisiaj szczęśliwe. Witam te, które mają zielone
              bluzki. Witam dzieci, które lubią się bawić. Przedszkolaki, które stwierdzają, że powitanie jest kierowane do nich,
              machają prawą dłonią.
            2.  Przygotowanie pomocy dydaktycznych: brokaty, kredki, klej, nożyczki, papier kolorowy, kasza jaglana, bibuła, wstążki, pióra.
              Omówienie materiałów. N. pyta: Jak myślicie, co możemy zrobić z takich materiałów? Dzieci podają swoje propozycje.
            3.  Rozmowy tematyczne na temat karnawału. N. opowiada o zbliżającym się w przedszkolu balu karnawałowym. Zwraca
              uwagę na potrzebne na tę okazję odpowiednie stroje.
            4.  N. prezentuje wykonaną przez siebie maskę z piór. Zakłada ją i pyta: Czy wiecie, w jakim jestem teraz nastroju? Dzieci
              próbują odgadnąć. Dochodzą do wniosku, że pod maską trudno jest rozpoznać twarz drugiej osoby i jej nastrój.
            5.  Zabawa „Co mówi moja maska?”. Dzieci siedzące w kole kolejno robią różne miny. Następnie zakrywają się maską.
              Wszyscy obserwują jedną, wybraną osobę już zakrytą maską. Odgadują i nazywają przedstawione przez nią emocje.
            6.  Praca plastyczno-techniczna „Maski karnawałowe”. Każde z dzieci dostaje wzór do wycięcia. Przedszkolaki według
              własnych pomysłów doklejają różne części, tworząc tematyczną maskę.
            7.  Opisywanie wybranych postaci. Prezentacja masek. Każdy opowiada, w kogo się zamienił.
            8.  Parada maskowa. Odgadywanie, kto ukrył się pod maską.
   232   233   234   235   236   237   238   239   240   241   242