Page 231 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 231

TYDZIEŃ 17  •  Dawno, dawno temu…  •  229


            Środa    temat:  Cztery rączki.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa równoważna „Lina”. Słuchanie baśni. Zabawa „Kto jest
            Roszpunką?”. Ćwiczenia poranne – Zestaw VII. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Podróż samolotem”. Wykonanie
            ćwiczeń w KP2 – kształtowanie logicznego myślenia, doskonalenie sprawności grafomotorycznej i umiejętności liczenia.
            Zabawa ruchowa „Ślizgi z odpychaniem”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8, 9; III 2, 8; IV 3, 4, 8, 11, 12, 15

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – cztery rączki. Zabawa ruchowa „Cztery rączki”. Rysowanie zgodnie
            z opowieścią. „Wstążkowa czwórka” – chodzenie po wstążce ułożonej w kształcie cyfry 4. Wykonanie ćwiczenia w KP2 –
            kolorowanie lub wyklejanie szablonu cyfry, rysowanie palcem cyfry, wskazywanie elementów występujących po cztery.
            Układanie z kasztanów kształtu cyfry 4. Wykonanie pajęczynek – tworzenie pajęczynek z odpowiednią liczbą owadów.
              ▶  2. Zajęcia umuzykal niające – turniej rycerski. Zabawa wstępna „Rycerze” – poruszanie się zgodnie z rytmem.
            Wprowadzenie – opowiadanie o turniejach rycerskich. Nauka słów i melodii zabawy Idą rycerze. Zabawa muzyczno-ruchowa
            „Turniej artystyczny” – śpiewanie piosenek, taniec, recytacja wierszy.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 7, 8, 11, 15, 20
            Zajęcia w ogrodzie: Toczenie kul śniegowych. Zabawa bieżna „Ogródkowy samolot”.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 6; III 5; IV 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa ruchowa równoważna „Lina”. Dzieci kolejno przechodzą po linie rozłożonej na podłodze. Mają zawiązane oczy.
              Głowę starają się trzymać podniesioną.
              x Słuchanie baśni czytanej przez N. lub zaproszonego rodzica.
              x Zabawa „Kto jest Roszpunką?”. N. wybiera osobę, która na chwilę odchodzi na bok. W tym czasie N. i dzieci wskazują,
              kto będzie Roszpunką. Kiedy osoba dołączy do grupy, stara się odgadnąć, kto został wybrany. Dzieci podpowiadają,
              ujawniając cechy ubioru, np.: Roszpunka ma na sobie bluzkę w kropki.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Podróż samolotem”. Dzieci ustawiają się w rzędzie. Na komendę N.:
              Samolot startuje! uczestnicy zabawy naśladują dźwięki samolotu, rozkładają ręce i przemieszczają się po sali. Gdy N.
              mówi: Lądujemy!, dzieci kładą się na plecach.
              x Wykonanie ćwiczeń w KP2 (ćw. 2 i ćw. 3, s. 41). Dzieci rysują brakujące elementy w rzędach zgodnie z zauważoną zasadą
              (4 coraz mniejsze rysunki). Następnie rysują szlaczki po śladzie.
              x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Ślizgi z odpychaniem” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Cztery rączki.
            Cele:
              p
              oznanie obrazu graficznego liczby 4
              kształtowanie pojęcia liczby 4
              doskonalenie umiejętności przeliczania
              kształtowanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.

                 Pomoce: kasztany, wstążka, kartki, kredki, materiały do wyklejania (np. bibuła), klej, KP2, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa ruchowa „Cztery rączki”. Dzieci stoją w rozsypce na dywanie. Na komendę N.: Cztery rączki dobierają się w pary
              i chwytają za ręce. Gdy N. mówi: Dwie rączki każde dziecko podnosi wysoko ręce.
   226   227   228   229   230   231   232   233   234   235   236