Page 244 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 244

242  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa w kole na temat zbliżającego się balu przebierańców. Pyta dzieci o propozycje strojów. Każdy kolejno wymienia
            strój, jaki chce założyć następnego dnia.
          2.  Wysłuchanie wiersza Jana Brzechwy Tańcowała igła z nitką.
          3.  „Jak nazywa się osoba, która szyje ubrania?” – zapoznanie ze specyfiką pracy krawca/krawcowej. Prezentacja ilustracji
            przedstawiającej krawca/krawcową. Zapoznanie z wyglądem maszyny do szycia.
          4.  Wspólna praca artystyczna „Zasłona na bal przebierańców”. Dzieci ozdabiają materiał o dość rzadkim splocie – zasłonę
            mającą wydzielić kulisy, z których będą się wyłaniać postacie w przebraniach. Dzieci uczą się posługiwania igłą. Otrzy-
            mują igły plastikowe z szerokim uchem – nawlekają igłę i próbują doszywać kolorowe guziki i wstążki. Wycinają
            z kolorowych materiałów kształty i figury, którymi również ozdabiają zasłonę.
          5.  Prezentacja pracy. Każde z dzieci opisuje element, który wykonało.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia kulinarne.
          Temat: Karnawałowe przysmaki.
          Cele:
            r
            ozwijanie zdolności kulinarnych
            wiczenie małej motoryki poprzez krojenie, obieranie i nabijanie
            ć
            kształtowanie poczucia estetyki poprzez układanie kompozycji
            drażanie zasad zdrowego odżywiana
            w
            doskonalenie umiejętności rozpoznawania zdrowej i niezdrowej żywności.
               Pomoce: obrazki przedstawiające zdrowe produkty spożywcze i niezdrowe (np.: fast food, słodycze), warzywa,
               owoce, pumpernikiel, ser, deski do krojenia, plastikowe nożyki, fartuszki, patyczki do szaszłyków, obrazki przed-
               stawiające różne owoce i warzywa, papierowe koła w kolorach zielonym i czerwonym, talerze, folia spożywcza.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”. Dzieci siedzą w kole. N. rozdaje każdemu obrazek przedstawiający owoc. Dzieci
            nazy wają owoce. N. wydaje komendę (nazwę owoców), po której osoby mające takie same owoce zamieniają się miej-
            scami.
          2.  Zabawa kształtująca nawyki zdrowego żywienia „Co jest dla mnie dobre?”. N. kładzie na dywanie dwa koła wycięte
            z papieru kolorowego: czerwone i zielone. W kole zielonym prosi o ułożenie obrazków przedstawiających zdrowe
            pożywienie. W kole czerwonym – niezdrowe.
          3.  Zabawa słowna „Moja ulubiona potrawa to...” – dokańczanie zdań przez dzieci siedzące w kole.
          4.  N. prezentuje kosz pełen produktów. Dzieci przygotują z nich poczęstunek na zabawę karnawałową, która ma się odbyć
            o poranku następnego dnia. Dzieci nazywają produkty, próbują, rozpoznają smaki. Nazywanie smaków: gorzkie, słodkie,
            kwaśne, słone.
          5.  Przygotowanie składników na „warzywne szaszłyki”. Po umyciu rąk dzieci kroją w kostkę warzywa (np.: ogórki, paprykę,
            rzodkiewkę) oraz chleb i ser. Pomidorki koktajlowe i oliwki mogą być nabijane w całości. N. przypomina o zachowaniu
            zasad bezpieczeństwa.
          6.  Nabijanie na patyczki warzyw, chleba i sera.
          7.  Obieranie owoców. Układanie na talerzach kompozycji z cząstek owoców.
          8.  Nakrycie przygotowanych przysmaków folią i włożenie ich do przedszkolnej lodówki.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Tory kolejowe” – rysowanie grabkami i łopatkami ogrodowymi tras na ziemi lub na śniegu.
             x Lepienie bałwana. Dzieci ozdabiają bałwana karnawałowo, wykorzystując stare rękawiczki nie do pary i inne zbędne
            elementy stroju z przedszkolnego magazynku.

          N. przypomina dzieciom o strojach na jutrzejszy bal karnawałowy.
   239   240   241   242   243   244   245   246   247   248   249