Page 249 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 249
TYDZIEŃ 19 • Święto Babci i Dziadka • 247
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia społeczno-matematyczne – warcaby z dziadkiem. „Co lubię robić z dziadkiem?” –
rozmowy na temat spędzania czasu z dziadkiem. „Warcaby dla dziadka” – wykonanie planszy i pionków do gry. Gra w war-
caby – rozgrywki w parach. ▶ 2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VII.
obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 8; II 9; III 1, 2, 5, 6; IV 2, 5, 11, 14
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa równoważna „Stopa za stopą...”. Zabawa tropiąca „Gdzie jest szalik?”.
obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 18
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa ruchowa „Siłujemy się”. N. dzieli dzieci na dwie drużyny, które ustawiają się w dwóch rzędach naprzeciwko siebie.
Pierwsze osoby z drużyn chwytają się za ręce, pozostałe, stojące w rzędach, obejmują siebie w pasie. Na znak dźwiękowy
N. drużyny zaczynają się przeciągać, wygrywa ta drużyna, która przeciągnie na swoją stronę jak najwięcej osób.
x Wykonanie drzewa genealogicznego z KA (k. 16–17).
x Ćwiczenia poranne – Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa „Raz, dwa, trzy – dziadek patrzy!”. Dzieci ustawiają się swobodnie. N. wybiera ochotnika – dziadka, który odwraca się
tyłem do uczestników zabawy. Gdy dziadek odwróci się po słowach: Raz, dwa, trzy – dziadek patrzy!, dzieci zastygają w bezruchu.
x Praca plastyczna „Wolny czas z babcią i dziadkiem” – wykonanie rysunku obrazującego czas spędzany z babcią lub/i z dziadkiem.
x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Ślizgacze” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia społeczno-matematyczne.
Temat: Warcaby z dziadkiem.
Cele:
abywanie umiejętności w konstruowaniu gier
n
oznanie popularnej gry – warcaby
p
kształtowanie odporności emocjonalnej
w
drażanie do wypowiedzi tematycznych.
Pomoce: blok techniczny, nakrętki, samoprzylepny papier kolorowy, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. „Co lubię robić z dziadkiem?” – dzieci siedzą w kręgu i wypowiadają się na temat czasu spędzonego z dziadkiem. N. zadaje
pomocnicze pytania: Co lubisz robić z dziadkiem? Czy zwiedzacie ciekawe miejsca? Jaka przygoda z dziadkiem zapadła ci
w pamięci? Czym dziadek się interesuje? Co lubicie robić razem? Czy jest coś, czego nauczył cię właśnie dziadek?
2. Zabawa naśladowcza „Reperujemy samochód z dziadkiem”. Dzieci siedzą w kręgu i odwzorowują ruchy prezentowane
przez N.: Kładziemy się pod samochodem i dokręcamy wszystkie śrubki! Dzieci kładą się na plecach i wyobrażają, że w prawej
ręce mają klucz, którym dokręcają śrubki w podwoziu samochodu.
3. „Warcaby dla dziadka” – wykonanie planszy i pionków do gry.
x Rysowanie planszy: 8 kratek w pionie x 8 kratek w poziomie; kolorowanie okienek na dwa kolory (co druga kratka
jest w jednym kolorze, pozostałe kratki – w innym kolorze).