Page 254 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 254

252  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



             x Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 58) – stwierdzanie i zaznaczanie prawdziwości zdań, utrwalenie znajomości
            powiązań rodzinnych.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa słowna „Powiedz mi, co to jest”. Dzieci siedzą na dywanie. N. opisuje wybrany przedmiot słowami. Zadaniem
            dzieci jest odgadnięcie zagadki – podanie nazwy przedmiotu.
             x Praca plastyczna „Okulary babci”. Dzieci rysują węglem drzewnym.
             x Zabawa ruchowa „Zabawy w przedszkolu”. Dzieci ustawiają się w kręgu i chwytają za dłonie. Prezentują ruchem ciała
            tekst rymowanki:


            O, jak przyjemnie i jak wesoło
            w przedszkolu bawić się, się, się!   podskakują
            Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa,   wysuwają nogi
            do przodu, do tyłu i raz, dwa i trzy!   skaczą do przodu i do tyłu


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem tekstu literackiego.
          Temat: Pies, kot i sąsiadka idą do dziadka.
          Cele:
            świadamianie konieczności okazywania szacunku osobom starszym
            u
            w
            drażanie do odczytywania humoru w tekstach literackich
            doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podany temat
            r
            ozwijanie zdolności manualnych.
               Pomoce: duże arkusze papieru, flamastry, klej, nożyczki, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie utworu Doroty Gellner Sąsiadka i Dzień Dziadka.



                 Sąsiadka i Dzień Dziadka

            Był Dzień Dziadka, więc sąsiadka z życzeniami szła do dziadka . Za nią pudel z kotem w łatki
            nieśli prezent oraz kwiatki i piszczeli zgodnym chórem:
               – My też mamy życzeń furę! No, na przykład:
               •  żeby dziadek częściej dawał nam obiadek, bo raz dziennie to za rzadko . . .
               •  żeby obiad był z dokładką . . .
               •  by kolacje były dwie, bo dwie to się lepiej je!
               •  by wycieczki i spacery mnożył dziadek razy cztery . . .
               •  żeby przestał być leniuchem – częściej drapał nas za uchem . . .
               Rozzłościła się sąsiadka:
               – To życzenia są dla dziadka? Razem z tymi życzeniami zostaniecie tu – przed drzwiami!
               – Co?! Bez tortu? Na diecie? Długo?
               – No . . . aż zmądrzejecie!
                                                                         Dorota Gellner


          2.  Omówienie treści utworu. Kierowanie pytań do dzieci: Kto składał życzenia dziadkowi? Dlaczego sąsiadka zdenerwo-
            wała się na pudla i kota?
          3.  „Szanujemy starsze osoby” – pogadanka na temat okazywania szacunku wobec starszych osób, w szczególności:
               w
               komunikacji miejskiej – ustępujemy miejsca osobie starszej
               n
              a ulicy, podwórku, w sklepie… – pamiętamy o powiedzeniu: Dzień dobry
               w
              ejście do autobusu, bloku, sklepu… – przytrzymujemy drzwi
              odczas dźwigania zakupów – pytamy, czy możemy pomóc.
               p
   249   250   251   252   253   254   255   256   257   258   259