Page 258 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 258

256  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń


          Przebieg zajęć:
          1.  Rozwiązywanie zagadki jako wprowadzenie do zajęć.
            Może być duży i mały być może.
            Ciepło w nim, gdy zima na dworze.
            Przed słońcem i deszczem chroni dach jego.
            Czy wiecie już, co to takiego?     (dom)
          2.  Rozmowy kierowane o domach. Przykładowe pytania: Czym jest dla nas dom? Czy każdy dom na świecie jest taki sam?
            Jak buduje się domy?
          3.  Ćwiczenie artykulacyjne „Da-de-du-do-dy”. Dzieci wymawiają na jednym wydechu sylaby z odpowiednim akcentem
            na poszczególne sylaby:
            daaaa-de-du-do-dy
            da-deeee-du-do-dy
            da-de-duuuu-do-dy
            da-de-du-doooo-dy
            da-de-du-do-dyyyy.
          4.  Kończenie wyrazów rozpoczynających się od:
            da – np.: dama, Darek, dach
            de – np.: deska, deszcz, dekoracja
            du – np.: duch, duszek, duży
            do – np.: Dorota, dom, doberman
            dy – np.: dywan, dyktafon, dyplom.
            Dzielenie wymienionych wyrazów na sylaby za pomocą wyklaskiwania.
          5.  Zabawa utrwalająca analizę głoskową „Ile głosek?”. Podawanie słów rozpoczynających się głoską d. Przeliczanie głosek
            za pomocą ruchów, np.:
            d-o-m – dzieci 3 razy podskakują, nazywając głoski (litery)
            d-y-w-a-n – dzieci stukają 4 razy palcem o podłogę, wypowiadając głoski
            d-a-m-a – 4 razy klaszczą
            d-y-m – robią 3 przysiady.
          6.  Zabawa „Wstążkowa litera” – chodzenie stopa za stopą po wstążce ułożonej w kształcie litery D.
          7.  Wykonanie ćwiczeń w KP2 (ćw. 1, s. 60 i ćw. 2, s. 61) – kolorowanie lub wyklejanie szablonu litery, np. kawałkami
            bibuły, rysowanie litery palcem na kartce i w powietrzu; doskonalenie słuchu fonematycznego: nazywanie i kolorowanie
            rysunków, których nazwy rozpoczynają się na DA, DO, DU, DE, DY.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Dywanowe dekoracje.
          Cele:
            r
            ozwijanie zdolności manualnych
            ć
            wiczenie małej motoryki poprzez wycinanie pasków różnej długości
            wzbudzanie poczucia sprawczości
            r
            ozwijanie wyobraźni.
               Pomoce: białe kartki papieru, klej, nożyczki, papier kolorowy, kredki pastelowe.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa rozwijająca wyobraźnię „Latający dywan”. N. zaprasza dzieci na dywan, który przewozi je w różne zakątki świata.
            Dzieci podają propozycję krajów, do których chcą się udać, i mówią, co tam zobaczą.
          2.  Zabawa ruchowa „Trzepanie dywanu”. Dzieci biegają swobodnie po sali. Na hasło: Trzepiemy dywan wykonują odpo-
            wiednie ruchy rąk.
          3.  Przygotowanie materiałów do pracy – wycinanie pasków różnej wielkości.
          4.  Rysowanie dywanów na kartkach, przyklejanie kolorowych pasków naprzemiennie z kolorowaniem pasków kredkami
            pastelowymi.
          5.  Prezentacja powstałych prac.

          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa „Kto pierwszy” – przebieganie do wyznaczonych punktów.
             x Zabawy z taczkami – przewożenie, przesypywanie, nakładanie śniegu lub piasku.
   253   254   255   256   257   258   259   260   261   262   263