Page 262 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 262

260  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          2.  „Palcem po mapie” – N. prosi jedno z dzieci o obrysowanie palcem granic Polski. Dzieci podają propozycje, co ten kształt
            przypomina. Następnie N. wskazuje miejsce, w którym znajduje się ich miejscowość. Kolejno pokazuje góry i morze.
            Prosi dzieci, aby przejechały palcem po rzekach i wskazały drogę od ich miejscowości do wybra nego punktu, np.:
            do morza, do gór, do stolicy kraju.
          3.  „Czym podróżujemy po Polsce?” – prezentacja obrazków (lub zdjęć) przedstawiających środki transportu: samochód,
            samolot, pociąg, tramwaj, autobus, motocykl, rower, statek.
          4.  Zabawa ruchowa „Jedzie pociąg z daleka”. Dzieci przemieszczają się po sali w rytmie znanej melodii. Zatrzymują się
            na stacjach, na których czekają przygotowane przez N. zdjęcia przedstawiające najbardziej znane miasta Polski.
            N. przekazuje o nich krótkie informacje, wskazując na najbardziej rozpoznawalne miejsca i zabytki:
            Warszawa – Syrenka, Pałac Kultury i Nauki, park Łazienkowski
            Kraków – Smok Wawelski, Sukiennice, kościół Mariacki
            Poznań – ratusz (koziołki poznańskie), Zamek Królewski
            Wrocław – Teatr Lalek, zabytkowe kamienice na Rynku Głównym, rzeźba krasnala.
          5.  Polska i jej symbole narodowe – przypomnienie symboli: flaga, godło, hymn; prezentacja graficzna i muzyczna.
          6.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 64) – prezentacja mapy Polski, rysowanie gór, morza, rzeki i jezior, nalepianie
            domku w miejscu, w którym mieszka dziecko.
          7.  Zapoznanie z globusem – odszukiwanie Polski na modelu kuli ziemskiej.
          8.  „Za co kocham Polskę?” – rozwijanie umiejętności swobodnego wypowiadania się.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Tańczę z kogutem.
          Cele:
            kształtowanie umiejętności uważnego słuchania
            u
            wrażliwianie na charakter słuchanej muzyki
            trwalenie poznanej piosenki
            u
            kształtowanie umiejętności współdziałania w parach
            n
            auka i utrwalanie kroków tanecznych.
               Pomoce: mapa Polski, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wprowadzenie. N. przypomina dzieciom o piosence ludowej Miała baba koguta (zob. TYDZIEŃ 11, Środa) – to żarto-
            bliwa piosenka-przyśpiewka pochodząca ze Śląska (N. pokazuje Śląsk na mapie Polski); z czasem stała się tak lubiana
            i popularna, że śpiewano ją i bawiono się przy niej w całym kraju.
            N. proponuje zaśpiewanie jej dla przypomnienia z nagraniem pełnej wersji (CD).
          2.  Zabawa wstępna „Podskoki taneczne”. Dzieci poruszają się podskokami po całej sali do akompaniamentu piosenki Miała
            baba koguta (CD). Na każde siedź i jest zatrzymują się, wykonując zeskok obunóż. N. pomaga dzieciom wyczuć te mo-
            menty poprzez głośne zaśpiewanie tylko tych właśnie słów. Następnie dzieci kontynuują podskoki zgodnie z muzyką.
          3.  Zabawa taneczna do piosenki Miała baba koguta (CD). Ustawienie początkowe: dzieci stoją w parach mieszanych, w rozsypce
            po całej sali, trzymają się za ręce. Wykonują następujące czynności w danych fragmentach piosenki:
               x 1. zwrotka – dzieci kręcą się (podskokami lub krokami) w dwuosobowych kółeczkach
               x 1. refren – chłopiec przyklęka na jedno kolano i podnosi w górę prawą dłoń, a dziewczynka, lekko ujmując dłoń
               chłopca, okrąża go podskokami i ustawia się twarzą do kolegi z pary
               x 2. zwrotka – dzieci tworzą „haczyki” (prawa ręka dziewczynki przełożona przez haczyk utworzony ze zgiętej prawej
               ręki chłopca) i kręcą się (podskokami lub krokami) w dwuosobowych kółeczkach
               x 2. refren – dzieci, stojąc do siebie twarzami, wystawiają na przemian raz prawą, raz lewą piętę, zgodnie z muzyką;
               dłonie oparte na biodrach
               x 3. zwrotka – chłopiec unosi prawą dłoń w stronę dziewczynki, na wysokość twarzy, a dziewczynka przykłada do niej
               swoją prawą dłoń; połączeni w ten sposób kręcą się (krokami) w dwuosobowych kółeczkach
               x 3. refren – chłopiec kuca, a dziewczynka okrąża go podskokami, swój ruch kończąc zwróceniem się twarzą do chłopca;
               chłopiec wstaje na słowa: …w tym saku jest?
            Uwaga: W zwrotkach można wprowadzić – zamiast podanych figur – ruch parami (cwałem) po obwodzie koła.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa popularna „Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy”.
             x Układanie kamykowych torów i chodzenie po nich.
   257   258   259   260   261   262   263   264   265   266   267