Page 261 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 261

TYDZIEŃ 20  •  Gdzie mieszkasz?  •  259


            Środa    temat:  Mieszkam w Polsce.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Raz, dwa, trzy, zaklaszcz ty!”. Zabawa słowna „Co robi moja rodzina?”.
            Ćwiczenia poranne – Zestaw X. Wykonanie projektu miasteczka z KA. Oglądanie mapy Polski pod lupą. Masażyki relaksa-
            cyjne. Zabawa ruchowa na czworakach „Spacer żółwi”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 1, 2; IV 2, 5, 11

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne – kocham Cię, Polsko! Oglądanie mapy Polski i mapy świata. „Palcem po
            mapie” – obrysowanie palcem granic Polski, wskazywanie własnej miejscowości i innych miejsc. „Czym podróżujemy
            po Polsce?” – wymienianie nazw środków transportu. Zabawa ruchowa „Jedzie pociąg z daleka” – poznawanie polskich
            miast, typowych miejsc i zabytków. Utrwalenie symboli narodowych. Wykonanie ćwiczenia w KP2 – rysowanie gór, morza,
            rzeki i jezior na mapie Polski. Zapoznanie z globusem. „Za co kocham Polskę?” – swobodne wypowiedzi.   ▶  2. Zajęcia
            umuzykalniające – tańczę z kogutem. Wprowadzenie – przypomnienie piosenki ludowej Miała baba koguta. Zabawa
            wstępna „Podskoki taneczne”. Zabawa taneczna do piosenki Miała baba koguta.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 2, 5, 6; IV 1, 7, 10
            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa popularna „Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy”. Układanie kamykowych torów.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 1, 7, 18

            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa „Raz, dwa, trzy, zaklaszcz ty!”. Dzieci sylabizują wybrane przez N. nazwy polskich miast.
              x Zabawa słowna „Co robi moja rodzina?”. Dzieci siedzą w kręgu i kolejno mówią, co najczęściej robi w domu dany
              członek rodziny lub zwierzę mieszkające u nich w domu, np.: tata, mama, siostra, brat, babcia, dziadek, pies, kot.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Wykonanie projektu miasteczka (KA, k. 36–37). Dzieci wyjmują elementy z k. 36 i układają je na k. 37 – projektują
              miasteczko według własnego pomysłu. Dzieci mogą wielokrotnie wracać do projektowania, za każdym razem inaczej
              rozmieszczać budynki, obiekty, auta, przedmioty. N. może zadawać pytania dzieciom, np.: Gdzie na twoim projekcie
              znajduje się przedszkole? Obok czego ustawiłeś wiatrak?
              x Oglądanie mapy Polski pod lupą – dostrzeganie rzek i dróg oraz ich oznaczeń.
              x Masażyki relaksacyjne – wykonywanie masażyków na plecach, stopach i dłoniach partnerów z pary; pobudzenie pracy
              krążeniowej.
              x Zabawa ruchowa na czworakach „Spacer żółwi” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
            Temat: Kocham Cię, Polsko!
            Cele:
              r
              ozpoznawanie symboli narodowych
              wskazywanie Polski na mapie świata
              o
              kreślanie kształtu granic Polski
              p
              oznawanie różnych środków transportu
              zapoznanie z dużymi miastami Polski
              o
              dnajdywanie Polski na globusie.
                 Pomoce: mapa Polski, mapa świata, globus, obrazki przedstawiające środki transportu, zdjęcia przedstawiające
                 miasta Polski oraz flagę i godło, nagranie piosenki Jedzie pociąg z daleka, nagranie hymnu Polski, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. zaprasza dzieci na dywan. Rozkłada dużą mapę Polski oraz mapę świata. Dzieci oglądają mapy. N. wyjaśnia, czym
              jest mapa i do czego jest nam ona potrzebna.
   256   257   258   259   260   261   262   263   264   265   266