Page 256 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 256

254  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa ruchowa „Prawa czy lewa?”. Dzieci stoją w rozsypce, a N. przed nimi, ale odwrócony plecami. Dzieci naśladują
            ruchy N.: Łapiemy się za: prawe kolano, lewą kostkę, prawe ucho. Dotykamy lewego oka itp.
             x „Bukiety dla babci i dziadka” – układanie kompozycji ze świeżych kwiatów.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa z rytmizowaniem tekstu „Siała baba mak”. N. mówi tekst w różnym rytmie, dołączając ruch. Dzieci ustawiają
            się za N. i go naśladują.
             x Zabawy dowolne w kącikach tematycznych.
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Kolorowe kwiaty (dla babci i dziadka)” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
          Temat: Witamy Kochanych Gości!
          Cele:
            czerpanie radości ze wspólnej zabawy
            u
            kazanie możliwości sprawienia radości babci i dziadkowi
            doskonalenie sprawności manualnej.
               Pomoce: jabłka, sok z cytryny, kubeczki, ciastka, napoje, owoce, obieraczki lub nożyki, koszyki, woreczki, masa solna.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa na powitanie „Iskierka przyjaźni”. Dzieci wraz gośćmi stoją w kole i przekazują sobie uścisk dłoni.
          2.  Prezentacja tańca ludowego „Krakowiak”. Dzieci przemieszczają się po kole w parach, śpiewając piosenkę Krakowiaczek
            jeden. Wykonują podstawowe kroki i figury krakowiaka.
          3.  Składanie życzeń babciom i dziadkom oraz wręczenie upominków (warcabów i okładek na zeszyty z przepisami).

            Dla Babci i Dziadka


            Dziś piękny dzień w przedszkolu obchodzimy,
            bo Babcie i Dziadków tutaj widzimy.
            Składamy Wam najlepsze życzenia, Kochani,
            i zapraszamy do zabawy z nami!

          4.  Zaproszenie gości do wspólnej zabawy:
               x „Obieramy jabłuszka” – konkurencja przeznaczona dla babć. Chętne babcie obierają skórkę z jabłek. Wygrywa ta
               babcia, która uzyska najdłuższą obierkę.
               x „Słodka cytrynka” – konkurencja dla dziadków. Dziadkowie mają za zadanie wypić sok z cytryny bez skrzywienia
               się i z uśmiechem.
               x „Rzucamy do koszyka woreczki” – konkurencja dla wszystkich. Trafianie woreczkiem do koszyka z określonej odległości.
          5.  „Wesołe zwierzaki” – wspólna praca z udziałem babci i dziadka. Lepienie zwierzaków z masy solnej.
          6.  Wspólny poczęstunek i zakończenie dnia.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa „Skocz dalej”. Dzieci dobierają się w pary. Oddają skok i zaznaczają jego długość. Porównują odległości
            dwóch skoków.
             x „Śnieżny prezent dla dziadków” – dzieci tworzą kompozycję typu mandala, wykorzystując materiał naturalny.
   251   252   253   254   255   256   257   258   259   260   261