Page 251 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 251

TYDZIEŃ 19  •  Święto Babci i Dziadka  •  249



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Prawa strona, lewa strona.
            Cele:
              doskonalenie umiejętności różnicowania prawej i lewej strony ciała
              kształtowanie orientacji przestrzennej
              r
              ozwijanie orientacji na kartce papieru
              czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
                 Pomoce: kartki bloku rysunkowego, kredki, lina, CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa utrwalająca kierunki „Prawa i lewa”. Dzieci ustawiają się w kręgu i poruszają się rytmicznie do dowolnego
              utworu muzycznego (CD). N. prosi, aby dzieci szły najpierw w prawą stroną na paluszkach, a następnie (przy zmianie
              utworu) w lewą stronę na piętach.
            2.  Zabawa ruchowa „Pingwinek”. Dzieci ustawiają się jedno za drugim i łapią się za ramiona. Śpiewają piosenkę i wykonują
              następujące ruchy.

              O, jak przyjemnie i jak wesoło
              w pingwinka bawić się!         dzieci podskakują
              Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa,   wyciągają swoje nogi
              do przodu, do tyłu i raz, dwa i trzy!   skok do przodu i do tyłu
            3.  Zabawa kształtująca orientację na kartce papieru „W prawym górnym rogu”. Każda osoba otrzymuje kartkę i kolorowe
              kredki. N. prosi, aby dzieci wykonały rysunek zgodnie z podawaną instrukcją: Narysujcie uśmiechnięte słoneczko
              w prawym górnym rogu, następnie chmurkę – w lewym górnym rogu. Na środku – siebie, w prawym dolnym rogu – piłkę,
              a w lewym dolnym rogu – drzewko.
            4.  Zabawa orientacyjno-porządkowa „Prawa i lewa strona dywanu”. N. rozkłada na środku sali linę oddzielającą prawą
              stronę od lewej. Dzieci ustawione są w jednym kierunku i reagują na komendy N. N. prosi, aby dzieci przeszły na lewą
              lub prawą stronę sali.
            5.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 56). Dzieci kolorują kratki tak, aby uzyskać taki sam wzór, jaki jest obok.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Śpiewa babcia, śpiewa dziadek.
            Cele:
              kształtowanie umiejętności uważnego słuchania
              ozwijanie poczucia rytmu
              r
              r
              ozwijanie wyobraźni słuchowej i ruchowej
              r
              ozwijanie inwencji twórczej
              doskonalenie umiejętności reagowania ruchem na dźwięki
              n
              auka nowej piosenki.
                 Pomoce: klawesyn (drewienka), bębenki, kołatki, tamburyny, CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa wprowadzająca „Jaka to muzyka?”. N. odtwarza zabawę muzyczną Kontrasty (CD). Dzieci rozpoznają charakter
              muzyki, która przeplata się w tym nagraniu. Następnie N. prosi o pokazanie jej ruchem. Pyta: Jak można pokazać
              melodię numer 1? A jak – melodię numer 2? Co przypomina melodia numer 1, a co – melodia numer 2? N. może do tego
              przedstawić opowieść, którą dzieci odtworzą samym ruchem. Jeśli dzieci są zainteresowane, mogą same zaproponować
              treść, a N. uporządkuje jej przebieg lub wybierze fragment do odegrania.
   246   247   248   249   250   251   252   253   254   255   256