Page 247 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 247

TYDZIEŃ 19  •  Święto Babci i Dziadka  •  245



            tworzymy drzewo genealogiczne. „Poznajemy naszych bliskich” – oglądanie zdjęć rodzinnych. Praca plastyczna „Drzewo
            genealogiczne” – umieszczanie zdjęć i podpisów. Zabawa „Pokrewieństwo”. Wykonanie ćwiczeń w KP2 – rysowanie
            portretów dziadków. Zabawa „Dziadek nam pomoże”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 7, 9; III 2, 8; IV 2, 3, 4, 5, 8, 11, 12, 15

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Cień”. Zabawa skoczna „Hop, do koła!”.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 18

            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa rozwijająca percepcję słuchową „Czyj głos słyszysz?”. Dzieci siedzą w kole. Jedno dziecko ma zawiązane oczy.
              N. podchodzi do innej osoby, a ta mówi jedno słowo, np.: Drzewko. Dziecko, które ma zasłonięte oczy, podaje imię kolegi,
              którego głos usłyszało.
              x Opowieść ruchowa „Odwiedziny u babci”. Dzieci przedstawiają ruchem i mimiką historię przedstawianą przez N. (dzieci
              naśladują czynności):

                 Pewnego dnia wybrałam się do babci w odwiedziny. Zabrałam ze sobą rysunek, który dla niej narysowałam w przedszkolu.
              Gdy przyszłam do babci, poprosiłam o coś ciepłego, bo na zewnątrz było bardzo zimno. Babcia wyściskała mnie
              i poczęsto wała gorącym rosołkiem. Był pyszny! Później babcia wyjęła stare zdjęcia i powspominała swoje lata dzieciństwa.
              Opowiadała mi o tym, jak bardzo lubiła bawić się w chowanego – już teraz wiem, po kim to mam! Wieczorem przyszła mama
              i wróciłam z nią do domu! Bardzo lubię odwiedzać moją babcię.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa słowna „Kim jest dla mnie…?”. Dzieci siedzą w kręgu i zadają zagadki słowne dotyczące członków rodziny, np.:
              Kim jest dla mnie: mama mojej mamy, tata mojej mamy, tata mojego taty, siostra mojej mamy, tata mojego brata, córka
              moich rodziców, mama mojej babci?
              x Układanie dowolnych kompozycji z klocków.
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Wędrówka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).

            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Moi dziadkowie na piątkę!
            Cele:
              kształtowanie umiejętności skupienia uwagi podczas słuchania tekstu
              p
              oznanie obrazu graficznego liczby 5
              kształtowanie pojęcia liczby 5
              doskonalenie umiejętności liczenia
              w
              drażanie do dodawania i odejmowania w zakresie 5.
                 Pomoce: kartoniki z imionami z tekstu, wstążka, kasztany, kredki, materiały do wyklejania (np. bibuła), klej, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wysłuchanie wierszyka Ile wnucząt?



                  Ile wnucząt?
              Dziś do babci i do dziadka     – A gdzie reszta? – pyta dziadek . –
              wpadła ta oto gromadka:        W kuchni pachnie już obiadek!
                                             – Tu jesteśmy! – woła Marek . –
              Drzwi otwiera Karolina,        Kwiatki od nas wręczy Darek!
              za nią wciska się Malwina .                Agnieszka Kolankowska
              Za Malwiną, już na ganek,
              wbiega zadyszany Franek .
   242   243   244   245   246   247   248   249   250   251   252