Page 248 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 248

246  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          2.  Omówienie treści wierszyka. Kierowanie pytań: Ile wnucząt jest wymienionych w rymowance? Jakie są ich imiona? Ile jest
            wnuczek, a ile wnuków? W razie potrzeby N. ponownie recytuje wierszyk.
          3.  „Ile wnucząt?” – wdrażanie do dodawania. N. rozkłada kartoniki z imionami, jakie pojawiły się w tekście. Dzieci znów
            wymieniają imiona: najpierw dziewczynek (N. wykłada obok siebie kartoniki z tymi imionami), następnie chłopców
            (N. kładzie kartoniki obok). Dzieci przeliczają, ile jest dziewczynek, ile chłopców i ile wszystkich wnucząt razem.
          4.  „Wstążkowa piątka” – N. rozkłada wstążkę w kształcie cyfry 5. Dzieci kolejno przechodzą po niej stopa za stopą.
          5.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 52) – kolorowanie lub wyklejanie szablonu cyfry, rysowanie cyfry palcem na kartce
            i w powietrzu, wskazywanie elementów, których jest po pięć.
          6.  Liczenie kasztanów. N. każdej osobie daje garść kasztanów. Dzieci układają w szeregu pięć z nich.
          7.  Zagadki matematyczne „Zabawy kasztanowe”. Dzieci układają zagadki matematyczne i manipulują liczmanami (kaszta-
            nami), np.: Ola dostała od babci pięć cukierków. Przyszedł jej brat Karol i zjadł dwa cukierki. Ile Oli zostało cukierków?
          8.  Wykonanie ćwiczeń w KP2 (ćw. 2 i ćw. 3, s. 53). Dzieci rysują kwadraty w pętlach tak, aby w każdej kolejnej pętli był
            jeden kwadrat więcej, niż jest w poprzedniej. Następnie rysują szlaczki po śladzie.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
          Temat: Tworzymy drzewo genealogiczne.
          Cele:
            wzmacnianie więzi emocjonalnych z najbliższymi członkami rodziny
            kształtowanie postawy szacunku dla starszych osób
            r
            ozwijanie sprawności manualnej
            doskonalenie orientacji na kartce papieru.
               Pomoce: zdjęcia rodzinne, podpisy do zdjęć, duży blok rysunkowy, klej, nożyczki, kredki, flamastry, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  „Poznajemy naszych bliskich” – oglądanie zdjęć rodzinnych przyniesionych przez dzieci. Opisywanie osób przedstawio-
            nych na zdjęciach.
          2.  Praca plastyczna „Drzewo genealogiczne”. N. nawiązuje do zajęć z października (zob. TYDZIEŃ 5, Wtorek). Każdej osobie
            daje kartkę z narysowanym drzewem. Dzieci umieszczają na nim zdjęcia najbliższych osób. (Jeśli trzeba, odpo wiednio
            je przycinają nożyczkami). Pod zdjęciami z  pomocą N. dopasowują i  zamieszczają podpisy:  MAMA,  TATA
            (lub RODZICE), BABCIA, DZIADEK, SIOSTRA, BRAT itd.
          3.  Zabawa „Pokrewieństwo” (zob. TYDZIEŃ 5, Wtorek).
          4.  Wykonanie ćwiczeń w KP2 (ćw. 1, s. 54 i ćw. 2, s. 55) – rysowanie portretów dziadków ze strony mamy i ze strony taty,
            podawanie ich imion.
          5.  Zabawa ruchowa „Dziadek nam pomoże”. Dzieci stoją w rozsypce. N. wyznacza dwóch ochotników: jeden będzie odgrywał
            rolę dziadka, a drugi – wilka. Dzieci przemieszczają się swobodnie po wyznaczonej przestrzeni. Gdy N. klaśnie w dłonie, wilk
            zaczyna łapać dzieci. Dotyka je, a wtedy dzieci kucają. W tym samym czasie dziadek może uratować dzieci – wystarczy, że je
            dotknie.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa „Cień”. Dzieci dobierają się w pary i ustawiają się jedno za drugim. Osoba będąca z przodu wykonuje
            ruchy, druga odwzorowuje je, stając się cieniem partnera.
             x Zabawa skoczna „Hop, do koła!”. N. rozkłada obręcze (lub rysuje koła na śniegu). Dzieci wskakują do koła i wyskakują
            z niego.



          Wtorek    temat:  Co lubię robić z dziadkiem?



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa „Siłujemy się”. Wykonanie drzewa genealogicznego z KA. Ćwi-
          czenia poranne – Zestaw IX. Zabawa „Raz, dwa, trzy – dziadek patrzy!”. Praca plastyczna „Wolny czas z babcią i dziadkiem”.
          Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Ślizgacze”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 7; III 2; IV 8, 11
   243   244   245   246   247   248   249   250   251   252   253