Page 245 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 245

TYDZIEŃ 18  •  Zabawa karnawałowa  •  243


            Piątek    temat:  W karnawale to są bale!



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa słuchowa „Głośno i cicho”. Zabawa pantomimiczna „Jak się dzisiaj czuję?”. Ćwi-
            czenia poranne – Zestaw VIII. Zabawa „Co w kuchni?”. Zabawa słuchowa „Czy poznajesz?”. Zabawa ruchowa skoczna „Zajączki”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; II 4; IV 1, 7

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne – bawmy się! Przebieranie się w stroje karnawałowe. Rozwieszenie zasłony i prezen-
            tacja strojów. Zabawy: „Taniec węża”, kalambury „Bajkowe postacie”, tańczenie krakowiaka, pantomima „Czary-mary”, „Egipskie
            bandaże”. Poczęstunek. Dowolne zabawy przy muzyce.   ▶  2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VI.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 8; II 3, 8; III 2, 8; IV 3

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawy z lupą. Spacer po ogrodzie.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 11, 8



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa słuchowa „Głośno i cicho”. Dzieci siedzą w kole. Gdy słyszą muzykę w wysokim rejestrze, uderzają w trójkąt
              delikatnie. Gdy słyszą muzykę w niskim rejestrze, uderzają mocno.
              x Zabawa pantomimiczna „Jak się dzisiaj czuję?”. Dzieci mimiką twarzy pokazują swój aktualny lub zmyślony nastrój.
              Grupa nazywa prezentowane emocje.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Co w kuchni?” – wybieranie spośród obrazków tych, które przedstawiają sprzęt kuchenny i wszystko to, co
              może znaleźć się w kuchni.
              x Zabawa słuchowa „Czy poznajesz?”. N. nuci melodie poznanych piosenek lub innych popularnych melodii. Osoba, która
              rozpozna melodię, zgłasza się i odpowiada.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Zajączki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne (muzyczno-ruchowe).
            Temat: Bawmy się!
            Cele:
              czerpanie radości ze wspólnej zabawy
              cenianie walorów smakowych przygotowanych potraw
              o
              w
              yrażanie siebie za pomocą mimiki i gestykulacji
              t
              worzenie atmosfery sprzyjającej wspólnej zabawie.
                 Pomoce: zasłona, obrazki przedstawiające bajkowe postacie, różdżka, 2 rolki papieru, szaszłyki warzywne, owoce,
                 CD i inne nagrania.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wysłuchanie wiersza Iwony Rup Bal przedszkolaków.


                  Bal przedszkolaków


              [  1  ]   Dziś w przedszkolu jest wesoło,   [ 2 ]   Trzy dziewczynki się przebrały
                  będzie dużo skocznych tańców,    za księżniczki z koronami,
                  mamy już przeróżne stroje,       są biedronki oraz pszczółki
                    bo to jest bal przebierańców .  i motylki ze skrzydłami .
   240   241   242   243   244   245   246   247   248   249   250