Page 255 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 255

TYDZIEŃ 19  •  Święto Babci i Dziadka  •  253



            4.  Praca plastyczno-techniczna „Szanuję starszych”. Dzieci podzielone na grupy wykonują plakaty z pomocą N. o szacunku
              do osób starszych. Na środku kartki rysują dziadka i babcię, a wokół ich sytuacje, które mówią o szacunku, np. uśmiech,
              oznaczający „bądź życzliwy”.
            5.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 2, s. 59) – opisywanie treści obrazków, ocenianie zachowań dzieci przez nalepianie
              uśmiechniętych buziek; wyjaśnienie, dlaczego powinniśmy pomagać starszym osobom.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Ciastka mojej babci.
            Cele:
              kształtowanie sprawności manualnej
              ozwijanie wyobraźni
              r
              doskonalenie umiejętności projektowania i wykonania pracy plastycznej według własnego pomysłu.

                 Pomoce: papier kolorowy, blok techniczny, kredki, flamastry, klej, nożyczki.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa naśladowcza „Ciasto”. Dzieci siedzą w kręgu i odwzorowują ruchy prezentowane przez N.: Do dużej miski wsypu-
              jemy mąkę, wbijamy 4 jajka, pół kostki margaryny, płatki owsiane, pół kostki czekolady, proszek do pieczenia i szklankę
              cukru, wszystko zagniatamy. Gdy ciasto jest gotowe, wałkujemy i wycinamy kształty. Wkładamy do piekarnika na 15 minut
              i wyciągamy. Smacznego!
            2.  „Potrawy mojej babci” – dzieci siedzą w kręgu i wypowiadają się na temat potraw robionych przez babcię. N. zadaje
              pomoc nicze pytania: Jaka jest twoja ulubiona potrawa, którą przygotowuje twoja babcia? Czy pomagasz babci w kuchni?
              Czego się od niej nauczyłeś?
            3.  Praca plastyczno-techniczna „Okładka na zeszyt z przepisami”. Przygotowanie dla babci okładki na zeszyt z przepisami.
              Oklejanie kartki bloku technicznego dowolnymi kształtami wyciętymi z papieru kolorowego i rysowanie na nich
              różnych potraw kredkami i flamastrami.
            4.  Wspólne sprzątanie i prezentacja okładek.
            5.  Zabawa tropiąca „Foremka”. N. ukrywa foremkę na ciasto w sali. Zadaniem dzieci jest odnalezienie przedmiotu.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x „Zaprzęg” – zabawa z wykorzystaniem sprzętów zimowych.
              x Zabawa „Skoki przez zaspy”. Dzieci przeskakują swobodnie przez zaspy śniegowe.



            Piątek    temat:  Dla naszych babć i dziadków.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa „Prawa czy lewa?”. „Bukiety dla babci i dziadka” – układanie
            kompo zycji ze świeżych kwiatów. Ćwiczenia poranne – Zestaw IX. Zabawa z rytmizowaniem tekstu „Siała baba mak”. Zabawy
            dowolne w kącikach tematycznych. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Kolorowe kwiaty (dla babci i dziadka)”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 2; IV 1, 2, 7, 11, 14

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VIII.   ▶  2. Zajęcia społeczne – witamy
            Kochanych Gości! Zabawa na powitanie „Iskierka przyjaźni”. Prezentacja tańca ludowego „Krakowiak”. Składanie życzeń
            babciom i dziadkom oraz wręczenie upominków. Zabawy z babciami i dziadkami: „Obieramy jabłuszka”, „Słodka cytrynka”,
            „Rzucamy do koszyka woreczki”. „Wesołe zwierzaki” – lepienie zwierzaków z masy solnej. Wspólny poczęstunek i zakoń-
            czenie dnia.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 8; II 1, 9; III 1, 2, 6, 9; IV 1, 7

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Skocz dalej”. „Śnieżny prezent dla dziadków” – tworzenie kompozycji z materiału
            naturalnego.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 18, 11
   250   251   252   253   254   255   256   257   258   259   260