Page 264 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 264

262  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie wierszyka.



                Tato, to nasz kot!

            – Tato, to nasz kot! Tato, wszedł na płot!
            Tato, jak ma zejść? Zaraz nam ucieknie gdzieś! –
            woła Tymek grubym głosem i z zadartym w górę nosem .
            Tato mówi: – Tak się składa, że u kota to wypada .
            I ten mały kotek psotek lubi skakać na nasz płotek .


           2.  Omówienie treści wierszyka. Udzielanie odpowiedzi na pytania: Jak miał na imię chłopiec w wierszu? Kto wskoczył na
             płot? Dlaczego Tymek bał się o kota? Co lubi robić kot? – swobodne wypowiedzi dzieci; osoby, które mają w domu koty,
             opisują zachowanie swojego pupila.
           3.  „Gdzie słyszymy t?” – N. wypowiada słowa zawierające głoskę t (np.: Tymek, Tomek, tak, kot, płot, kto, kotek, płotek, lata).
             Dzieci określają, w którym miejscu słyszą t: na początku, w środku czy na końcu wyrazu.
           4.  „Rundka wyrazowa” – każda z osób siedzących w kole wymienia wyraz, w którym można usłyszeć t.
           5.  Prezentacja obrazków: tata, kot, płot. N. rozdaje dzieciom kartoniki w kolorach białym i niebieskim. Dzieci dzielą słowa
             na głoski (litery), układając kartoniki pod obrazkiem – niebieskie w miejscu występowania głoski t i białe oznaczające
             pozostałe głoski.
             Uwaga: Przed zadaniem N. dokonuje prezentacji na przykładzie obrazka przedstawiającego tort.
           6.  Zapoznanie z wyglądem litery T i zapamiętywanie kształtu – dzieci chodzą stopa za stopą po wstążce ułożonej na pod-
             łodze na kształt litery T.
           7.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 2, s. 65) – kolorowanie lub wyklejanie szablonu litery (np. kawałkami bibuły), rysowanie
             litery palcem na kartce i w powietrzu.
           8.  Zabawa ruchowa „Gdzie podziały się litery?”. N. rozkłada w różnych miejscach sali szablony liter. Dzieci odszukują je,
             układają na dywanie i przeliczają.
           9.  „Literkowe zagadki” – chętne dzieci losują kopertę z pytaniem i odpowiadają. Pozostałe dzieci sprawdzają i weryfikują
             odpowiedzi kolegów. Przykładowe pytania:
             Ile głosek (liter) ma wyraz „kot”? Wymień je i policz na palcach.
             Podaj wyraz rozpoczynający się na T?
             Podziel na sylaby wyraz „tata”.
          10.  Wykonanie ćwiczenia w KP2 (ćw. 1, s. 66) – rozwijanie słuchu fonematycznego, doskonalenie sprawności manualnej.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia techniczne.
          Temat: Mój wymarzony dom.
          Cele:
            r
            ozwijanie zdolności manualnych
            kształtowanie kreatywności poprzez tworzenie konstrukcji z prostych materiałów plastycznych
            doskonalenie swobodnego wypowiadania się na dany temat.

               Pomoce: pudełka (np. po butach), nożyczki, klej, papier kolorowy, flamastry, drewniane patyczki, kartki papieru
               w ciemnym kolorze.

          Przebieg zajęć:
          1.  „Dom moich marzeń” – dzieci swobodnie wypowiadają się na temat swojego wymarzonego domu. Opowiadają, gdzie się
            znajduje, jak wygląda z zewnątrz, a jak w środku, określają jego wielkość.
          2.  Zabawa ruchowa „Obowiązki domowe”. Dzieci naśladują czynności wykonywane w domach, np.: odkurzanie (dzieci
            pochylają się i wykonują ruchy rękami do przodu i do tyłu), gotowanie (lewą ręką robią półkole nad brzuchem – pokazy-
            wanie garnka, a prawą ręka kręcą – mieszanie łyżką), mycie okien (wykonują koliste ruchy otwartą dłonią).
          3.  Przygotowanie materiałów: kartonowych pudełek (np. po butach), kleju, nożyczek, papieru kolorowego, flamastrów.
          4.  Konstruowanie domów – wycinanie w pudełkach kwadratów (okien) i prostokątów (drzwi); doklejanie części z papieru
            kolorowego; zrobienie dachu poprzez przyklejanie drewnianych patyczków.
          5.  „Droga przed moim domem” – tworzenie drogi z przejściem dla pieszych poprzez naklejanie na kartki w ciemnym kolorze
            białych pasków papieru; utrwalenie tematu bezpieczeństwa na drodze.
   259   260   261   262   263   264   265   266   267   268   269